«

Tekirdağ il sınırları içinde bulunan Çerkezköy, Osmanlı Devleti ve Rusya arasında gerçekleşen savaş sonrasında kurulmuştur. Bulgaristan Türkiye’ye göçe eden Türkler bu bölgeye yerleştirilmiştir. İstanbul’un hemen sınırında yer aldığından dolayı pek çok kişi tarafından İstanbul ilçesi sanılmaktadır. Çerkezköy, tarihi ve turistik özellikleri, gezilecek çeşitli yerleri olan bir yer olarak öne çıkmaz. Barındırdığı pek çok fabrika ile daha çok iş seyahatleri ön plandadır. Fakat elbette ki gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Peki, Çerkezköy gezilecek yerler listesinde nereler bulunur?

Çerkezköy’de Nereye Gidilir?

Kazak Gölü

Kapaklı sınırlarında yer alan çevre düzenlemesi yapılmış oldukça temiz bir mesire alanı olan Kazak Gölü hafta sonu yoğun ilgi görmektedir. Bölgede mescit, çeşme, çocuk eğlence alanları, tuvaletler, mangal yakma alanları, piknik masaları bulunuyor. Pek çok ihtiyaca cevap verdiğinden dolayı burada tüm gününüzü rahatça geçirebilirsiniz. Piknik yapmak istemezseniz harika bir çay bahçesi de bulunuyor burada doğaya karşı çaylarınızı yudumlayabilirsiniz.

Danamandıra Tabiat Parkı

Yürüyüş yapmak, doğa ile zaman geçirmek ya da aileniz ile güzel bir piknik yapmak istiyorsanız harika yerlerden birisi kesinlikle Danamandıra Tabiat Parkı. Tabiat parkı olduğu için giriş ücreti bulunmakta ve Tekirdağ sınırından ziyade İstanbul sınırı içinde yer almaktadır. Harika bir göl bulunan alanda güzel yürüyüşler yapıp şahane fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Sinekli Göl

Sinekli Göl Çerkezköy’de bulunan doğa harikası yerlerden bir diğeridir. Adının sinekli olması sizi korkutmasın tertemiz bir doğaya sahip. Gölün etrafındaki piknik masalarında güzel yemekler yiyebilirsiniz. Üstelik şehir merkezine de oldukça yakın.

Uçmakdere

Sarp kayalıkları ve masmavi denizi ile eşsiz bir atmosfere ve güzelliğe sahip olan Uçmakdere, kaliteli üzümleri ile de öne çıkıyor. Doğal güzelliklerine kuş bakışı bakmak bölgede yapılan paraşüt imkânı ile mümkün kılınmıştır. Uçmakdere bölgesinde 10 adet anıt ağacın bulunması da bölgeye ziyaretleri arttırmaktadır. Çerkezköy’e 100 km kadar mesafede olan yer kesinlikle görülmeye değer.

Çorlu Kalesi

Çerkezköy gezilecek yerler listesinde Tekirdağ’ın tarihine tanıklık eden Çorlu Kalesi ’de bulunmaktadır. Çorlu’da bulunan kalenin VI. Yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Bizans Dönemi mimarisini yansıtan bu tarihi kale Çerkezköy’e 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Yolunuz buraya düşerse muhakkak ziyaret etmelisiniz.

Çerkezköy Çarşısı

Çerkezköy Çarşısı şehrin girişinde bulunan tarihi yerlerden biridir. Buraya gelerek mistik nostalji yapıların arasında harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Çarşı içinde eski yıllanmış kıraathaneler, zanaatkarlar bulunmaktadır. Burada tarihin kokusunu duymamanız işten bile değil.

Çerkezköy’de Ne Yemeli?

Elbasan tava

Erik aşı

Baba tatlısı

Burgulu manır

Şıra tarhanası

Şıra mekiği

Köpoğlu salatası

Çeneçarpan çorbası

Çerkezköy de gezilecek yerler ile ilgili rehber niteliğinde yazımızı okumadan geziye çıkmayın! Sizlerde yorum kısmından bildiğiniz Çerkezköy piknik alanları varsa bize yazınız.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *