«

Kahramanmaraş gezilecek yerler konusunda pek çok seçeneğe sahip bir ilimizdir. Hem doğal güzellikler hem de tarihi yerler burada çok fazladır. Özellikle dikkat çeken gezilecek yerler ise yaylalar ve dinî yapılardır. Bu şehir, İslamiyet dininin Anadolu’ya ulaşmasına aracılık eden önemli bir merkez olmuştur.

Ünlü Müslüman komutan Halid bin Velid’in 638 yılındaki seferi ile İslam toprağı haline gelen şehir, o tarihten beri en güzel camilerin yükseldiği bir merkez halini almıştır. Günümüzde ise Güneydoğu Anadolu’nun mimarisi en güzel şehirleri arasındadır.

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler Tavsiyeleri

Kahramanmaraş’ta gezilebilecek pek çok yer bulunur. Bunlar arasında en çok ilgi gören bazı yerleri sizler için listeledik

Maraş’ın Sembolü Abdülhamid Han Camii

Abdülhamid Han Camii Kahramanmaraş ve civarının en büyük camileri arasındadır. Tarihi bir eser olmayıp, 8 yıllık inşası 2011’de tamamlanmıştır. Yaklaşık olarak 3 bin 600 metrekarelik bir büyüklüğe sahip olan cami, şehrin pek çok yerinden kolaylıkla görülebilmektedir. Aynı anda 10 bin kişiyi bünyesinde bulundurabilen caminin mimarisi fotoğraf tutkunlarının da dikkatini çekmektedir.

Minarelerin her birinde, tıpkı Selimiye Camii’nde olduğu gibi üçer adet şerefe bulunur. Yeni bir yapı olmasına rağmen camide klasik Osmanlı mimarisinin izlerine rastlamak mümkündür. Çünkü caminin mimarisinde eski Osmanlı camileri esas alınmıştır.

UNESCO’nun Geçici Koruma Listesinde Bulunan Ashab-ı Kehf Mağarası

Ashab-ı Kehf ya da diğer adıyla Yedi Uyurlar, pek çok dinî anlatıda yer bulan karakterlerdir. Anlatılanlara göre bu 7 kişi, dönemin zalim hükümdarından kaçarak bir mağaraya sığınırlar. Kaçış sebepleri konusunda farklı görüşler vardır. En yaygını ise, putperestlerin zulmünden kaçmış olduklarına dair görüştür. Böylece Allah’ın (ya da diğer inanışlara göre Yaratıcının) desteğiyle uzun süreli bir uykuya dalarlar.

Dünya üzerinde bu hikayeyle ilişkilendirilen pek çok mağara vardır. Fakat bunlardan yalnızca bir tanesi UNESCO’nun koruması altına alınmıştır, o da Kahramanmaraş’takidir. Dolayısıyla bu mağara, ziyaretçiler için ilgi çekici olan bir yerdir..

Kahramanmaraş’ın En Doğal Yeri Fırnız

“Kahramanmaraş’ın doğal güzellikleri nelerdir?” diye soran bir kişiye, ilk olarak Fırnız Yaylası’ndan söz etmek gerekir. Bu yayla günümüze kadar doğallığını koruyabilen sayılı yaylalardan bir tanesidir. Alabalık tesisleri ile ünlü olan bu yayla, su kaynaklarının ve yeşilliğin bol olduğu bir yerdir. Kahramanmaraş gezilecek yerler konusunda pek çok doğal seçeneğe sahip olsa da Fırnız’ın ayrı bir önemi vardır.

Şehrin İlk Yerleşim Yeri Döngel Mağaraları

Döngel Mağaraları, milattan önce 40 binli yıllarda insan topluluklarının yerleştiği bir yaşam alanı olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla Kahramanmaraş’ta bulunan ilk yerleşim yeri bu mağaralardır. Bu üç mağaranın bulunduğu tepe, günümüzde şehrin en doğal bölgelerindendir. Burada pek çok ağaç cinsi ve yemyeşil piknik alanları mevcuttur.

Şehrin En Eski Tarihi Kalıntılarından Olan Kahramanmaraş Kalesi

Kahramanmaraş gezilecek yerler arasında yer alan Kahramanmaraş Kalesi’nin inşa tarihi hakkında kesin bilgi bulunmamaktadır. Fakat hala ayakta olan bu sağlam yapının milattan önce inşa edilmiş olduğu tahmin edilir. Bizanslılar, İranlılar ve Müslüman devletler arasındaki pek çok savaş bu kalenin önlerinde gerçekleşmiştir. Tarih açısından önemi büyük olan bu kale, yüzlerce yıldır ayakta kalmayı başaran sayılı yapılardan birisidir. Kahramanmaraş gezi rehberi yazımız için aşağıdan yorum bırakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *