«

Afyonkarahisar gezilecek yerler konusunda ziyaretçilere güzel seçenekler sunabilen bir şehirdir. Bu şehirde ziyaret edilebilecek tarihi yerler oldukça eskidir. Afyonkarahisar’ı tanımaya ilk olarak “Afyonkarahisar’ın nesi meşhur?” sorusunu yanıtlayarak başlayalım.

Bu şehir, verimli otlaklara sahip olmasından dolayı hayvancılık faaliyetlerinin gelişmiş olduğu bir bölgede yer alır. Dolayısıyla Afyonkarahisar’ın doğal süt kaymağı oldukça meşhurdur. Bu kaymak ile çeşitli tatlılar yapılır. Hatta Afyon lokumu olarak bilinen kaymaklı bir lokum çeşidi, ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken yiyeceklerdendir. Yörenin en sevilen yemekleri arasında ise Çullama Köfte ve Bükme en başta gelmektedir.

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler Nereleridir?

Yaklaşık olarak 725 bin kişinin yaşadığı Afyonkarahisar’da pek çok gezilecek yer vardır. Şehrin kültürel yapısını yansıtan turistik bölgelerle birlikte doğal mekanlar da ziyaret edilebilir. Birçok gezilebilecek yer arasından derlediğimiz listemiz aşağıda yer alıyor.

Şehre Adını Veren Karahisar Kalesi

Afyon’da gezilecek tarihi yerler konusunda ilk tavsiyemiz Karahisar Kalesi’dir. Şehrin, Anadolu’nun, tüm Türkiye’nin ve hatta dünyanın en eski yapılarından birisi olan kale, tahminen Hititler döneminden kalmadır. Şehrin en yüksek tepelerinden birine kurulmuş olan bu kalenin etekleri, koyu renkli taşlar ile kaplıdır.

Koyu renkli kayaların üzerine kurulmuş olan kaleye bu nedenle “Karahisar” denmiştir. Şehri temsil eden bu eski yapı, şehrin adını belirleyen unsurlardan bir tanesidir. “Afyon” adı ise afyon üretiminde kullanılan haşhaşların burada fazla olmasından kaynaklanır.

Medeniyetlere Ev Sahipliği Yapmış Olan Synnada Antik Kenti

Afyonkarahisar’da pek çok antik kent kalıntısı mevcuttur. Bölgenin verimli topraklara sahip olmasından dolayı eski çağlardan bu yana şehrin sürekli olarak yerleşime açık olduğu anlaşılmaktadır. Bu antik kent kalıntılarının en eskisi olan Synnada kalıntıları ise Şuhut ilçesindedir.

Yaklaşık olarak Eski Tunç Çağı’nda kurulduğu tahmin edilen bu antik şehre Hitiler, Frigler, Makedonlar, Romalılar ve Bizanslılar hakim olmuştur. Bu antik kent, şehrin kültürel zenginliği için önemli bir kanıttır. Ayrıca Apameia Antik Kenti ve Docimeium Antik Kenti ise daha sonraki dönemlerden kalmadır. Dolayısıyla Afyonkarahisar gezilecek yerler konusunda birçok tarihi seçeneğe sahiptir.

Selçuklu Mirası Ulu Camii

Ulu Camii Afyonkarahisar’ın en eski yapılarındandır. Selçuklu mimarisinin özelliklerini yansıtan bu cami yaklaşık olarak 1270’li yıllarda inşa edilmiştir. Hala ayakta durmayı başaran cami, ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken yerlerdendir.

Muhteşem Minareli Gedik Paşa Camii

Pek çok medeniyetten izlerin bulunduğu şehir, Türk – İslam medeniyetinin de önemli izlerini taşımaktadır. Mimari açıdan bir harika sayılabilen Gedik Paşa Camii de şehirdeki Türk – İslam eserlerindendir. Kıvrımlı sütunlarla bezenmiş olan minare günümüz teknolojisi ile inşa edilebilecek düzeydedir. Yapım tarihi 1472 olan bu eşsiz cami, Fatih Sultan Mehmet’in veziri Gedik Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Doğal Yürüyüş Yolu Frig Vadisi

“Afyonkarahisar gezilecek yerler” listesinde mutlaka bulunması gereken Frig Vadisi, üç rotadan oluşan doğal bir yürüyüş istikameti oluşturmaktadır. Büyüleyici kaya yapılar arasında yürürken eski anıt mezarları, tapınak ve kale harabelerini görmek mümkündür. Frig Vadisi ya da diğer adıyla Frig Yolu, tarihin ve doğal güzelliklerin bir arada bulunduğu bir yerdir. Çünkü bu harabelerin etrafı yemyeşil düzlüklerden oluşmaktadır. Dolayısıyla bu bölge, Afyon’da gezilecek doğal yerler arasına da dahil edilebilir.

Ünlü Afyon Kaplıcaları

Afyonkarahisar kaplıcaları çok meşhurdur. Örneğin etrafı mesire alanı olarak kullanılan Gecek Kaplıcası ve bölgenin en eski su kaynaklarından olan Ömer Kaplıcası bunların başında gelir.

Afyonkarahisar gezi rehberi, yazımız ile ilgili aşağıdan yorum bırakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *