«

Hindistan, Güney Asya’da bulunan bir ülkedir. Dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanıdır. Hindu felsefesinin, mitolojisinin, teolojisinin ve edebiyatının 4500 yıl önce temelleri atıldı ve farklı inanç uygulamalarıyla günümüze kadar geldi. Hindistan, Asya kıtasında yer alan en kalabalık ikinci ülkedir ve dünyanın en eski medeniyetlerinden biridir. Peki Hindistan Gezilecek Yerler nereleridir? Nüfusu kaçtır, yönetim biçimi nedir? İşte tüm detaylar Gezi Bülteni aracılığıyla sizlerle.

Hindistan’ın resmi adı Bhārat Gaṇarājya’dır ve yönetim şekli federal cumhuriyettir. Başkenti Yeni Delhi’dir ve nüfusu 1.296.834.042’dir. Resmi dilleri Hintçe, İngilizce ve 21 başka dildir. Para birimi Hindistan rupisidir ve yüzölçümü 3.287.590 km²’dir.

Hindistan hakkında ilginç bilgiler şunlardır:

Başlıca sıradağları Himalaya’dır.
Ulusal marşı Jana Gana Mana’dır.
Hindistan, dünyanın en büyük pirinç üreticisidir.
Dünyanın en büyük demokrasisidir.

Hindistan Gezilecek Yerler

Hindistan, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ünlü bir ülkedir. Hindistan’da gezilecek yerlerin sayısı oldukça fazladır. Eğer Hindistan’ı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, aşağıdaki yerleri ziyaret etmenizi öneriyoruz:

1. Yeni Delhi: Hindistan’ın başkenti olan Yeni Delhi, tarihi yapıları, müzeleri ve parklarıyla ünlüdür. Kızıl Kale, Qutub Minar ve Humayun’un Türbesi gibi tarihi yapıları görebilirsiniz.
2. Agra: Agra, Taj Mahal gibi dünyaca ünlü bir anıtın ev sahipliğini yapmaktadır. Ayrıca, Agra Kalesi ve Fatehpur Sikri gibi tarihi yapıları da ziyaret edebilirsiniz.
3. Jaipur: Jaipur, “Pembe Şehir” olarak da bilinir ve sarayları, kaleleri ve tapınaklarıyla ünlüdür. Amber Kalesi, Hawa Mahal ve Jantar Mantar gibi turistik yerleri ziyaret edebilirsiniz.
4. Goa: Goa, Hindistan’ın batısında yer alan bir eyalettir ve plajları, kiliseleri ve kaleleriyle ünlüdür. Anjuna Plajı, Baga Plajı ve Fort Aguada gibi turistik yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Bu sadece birkaç örnek olup Hindistan’da gezilecek yerlerin sayısı oldukça fazladır.

Hindistan Ulaşım

Hindistan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Diplomatik Pasaport hamili olanlar vizeden muaftır. Hususi, Hizmet ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hindistan’a yaklaşık 6 saatlik bir uçuşla ulaşabilirsiniz. Hindistan için vize başvuruları Hindistan Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden online olarak alınmaktadır. Başvuru esnasında gerekli bilgileri girilerek form doldurulur ve gönderilir. Bu işlemin ardından Hindistan’a ziyaret için gerekli olan “Biyometrik İşlem (Parmak İzi Taraması)” yapılması için başvuru sahibi konsolosluğa çağırılır

Hindistan’da Ne Yenir?

Hindistan, baharatlı ve lezzetli yemekleriyle ünlüdür. Hindistan mutfağı, dünya çapında tanınan birçok yemeği içerir. İşte Hindistan’da denemeniz gereken bazı yemekler:

Chana Masala: Baharatlı nohut yemeği.
Naan: Yağlı gözleme.
Roti: Kepek unundan yapılan mayasız bir ekmek.
Biryani: Aromalı, ince pirinçlerle yapılan bir çeşit pilav.
Paneer ve Palak Paneer: Peynir türü Paneer’in ıspanaklı versiyonu.
Samosa: Baharatlı sebzeler veya etle doldurulmuş hamur işi.
Aloo Gobi: Patates ve karnabahar yemeği.
Aloo Tikki: Baharatlı patates köftesi.

Hindistan’da yemek kültürü oldukça zengin olduğundan, bu sadece birkaç örnek olup, Hindistan’da denemeniz gereken lezzetlerin sayısı oldukça fazladır.

Hindistan Gece Hayatı

Hindistan’da gece hayatı, ülkenin farklı bölgelerinde farklılık gösterir. Örneğin, Mumbai’deki gece hayatı oldukça hareketlidir ve alkol tüketimi normal kabul edilir. Delhi’de birçok bar bulunurken, Goa bölgesinde plaj partileri yapılmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *