Helal Turizmin Yükselişi

Müslüman dostu tatilin keyfini çıkarın: Türkiye'nin helal turizmdeki öncü rolü ve eşsiz deneyimleri!

«

Helal turizm, Müslüman ailelerin İslam kurallarına uygun seyahat etmeyi tercih ettiği özel bir turizm alt dalını temsil eder. Bu tür otellerde alkol servisi yapılmamakta, havuzlar ve spa tesisleri cinsiyetlere göre ayrılmaktadır. Malezya, Türkiye gibi ülkeler, Müslüman turistlere uygun tesisler sunarak dünya genelinden bu turist kitlesini çekmeye yönelik çabalarını artırmıştır.

Helal turizm sektörü, sadece alkol veya domuz eti ürünleri sunmayan otelleri değil, aynı zamanda namaz vakitlerini duyuran, helal gıda seçenekleri sunan ve uçaklarda dini programlar yayınlayan uçuşları da içerir. Euromonitor International tarafından 2007’de Londra’daki World Travel Market’te yayınlanan bir rapora göre, Orta Doğu ve Türkiye, helal turizmde büyük bir potansiyele sahiptir. Rapora göre, helal yemek, ezan okuma, koltuk ceplerinde Kur’an bulundurma ve kadın – erkek ayrı bölgeler sunma gibi hizmetlerin yer aldığı helal havayolu şirketleri pazarı büyümektedir.

Türkiye’nin önde gelen helal tatil platformu halalholidaycheck.com, helal turizmi destekleyen otellerle iş birliği yaparak Türkiye’nin eşsiz destinasyonlarını bu seyahat tarzını benimseyenlerle buluşturmaktadır. Platform, gerçekleştirdiği son değerlendirmelerle Türkiye’nin helal tatil konseptinde lider konumunu güçlendirdiğini ortaya koymaktadır.

Helal Turizm
Helal Turizm

The Economist’in 25 Mayıs 2013 tarihli bir makalesine göre, sadece helal ürünler değil, helal tatil gibi hizmetler de hızla yaygınlaşmaktadır. Türkiye merkezli online seyahat platformu halalholidaycheck.com, Türkiye ve dünya genelindeki otellere müşteri rezervasyonları gerçekleştirmektedir. Platform, kadın ve erkekler için ayrı yüzme havuzları, alkolsüz politikalar ve helal restoranlar gibi özelliklere sahip otelleri vurgulamaktadır. Ayrıca, yüksek duvarlı özel tatil villalarını kiralama imkanı da sunmaktadır.

Yapılan bir ankete göre, Müslüman seyahat severlerin %80’i tatillerinde helal gıda konseptine uygun otelleri tercih etmektedir. Türkiye, sunduğu benzersiz destinasyonlar ve halalholidaycheck.com iş birliğiyle bu talebi karşılamada öne çıkmaktadır.

Türkiye, helal turizmdeki bu çıkışıyla dünya genelinde dikkat çekmekte ve güncel verilere göre, bu yükselişi sürdürerek tatil severlere özel deneyimler sunmaya devam etmektedir!

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *