«

Ezine içerisinde gezilecek yerler konusunda birçok liste bulunmaktadır. Hem şehir merkezinde hem de dışında birçok tarihi yapı yer almaktadır. Ayrıca Pembe Göl binlerce kişi tarafından her yıl ziyaret edilmektedir. Peynirleriyle Ezine tüm dünyada bilinen markalar yaratmaktadır. Birçok ziyaretçi her yıl buraya gelerek tarihi yerleri görüp alışveriş yapmaktadır. Süt ve süt ürünlerinde kendi bölgesine özel lezzetler sunmaktadır.

Ezine Tarihi

Günümüzde Ezine, birçok tarihi yapıya ve turistik mekâna ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Ezine güncel olarak Çanakkale’nin en büyük beşinci ilçesi olma özelliğini taşımaktadır. Ezine antik çağlardan günümüze kadar kalmış birçok kente ve camiye ev sahipliği yapmaktadır. Her ne kadar peynirleriyle bilinse de Ezine birçok tarihi yapısıyla turistler tarafından sürekli ziyaret edilmektedir.

Birçok peynir üreticisi Ezine ilçesini tercih etmektedir. Çünkü Ezine sınırlarında yapılan peynirler oldukça beğenilmektedir. Üstelik doğal ve katkısız üretim yapan birçok firma bulunmaktadır. Ezine peyniri dünyada en fazla beğenilen ve tüketilen peynirler arasında yer almaktadır.

Ezine Gezilecek Yerler

Ezine İlçesi Doğal Güzellikler

Ezine genellikle peynir ve süt ürünleriyle bilinmektedir. Ancak Ezine tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır. Özellikle dünyada sadece ‘8’ adet bulunan Pembe Göl ve Kestanbol Termal Kaplıca burada bulunmaktadır. Kestanbol kaplıcası, ölülerin hayata döndüğüne rivayet edilen birçok hikâyede geçmektedir. Birçok bilim insanı efsanelerde ve kutsal kitaplarda geçen gölün burası olduğunu düşünmektedir.

Ezine Antik Kentler

Efsanevi Neandria Antik Kenti Ezine sınırları içerisinde yer almaktadır. Etkileyici ve devasa surlarıyla binlerce ziyaretçi her yıl buraya gelmektedir. Ezine’nin tarihi güzellikleri ve kültürü ziyaret edenleri oldukça etkilemektedir. Ayrıca Ezine, taş yapılarıyla sürekli ziyaretçi çekmektedir. Özellikle Seferşah Hamamı birçok kişi tarafından şifalı kabul edilmektedir. Geçmişten bugüne kadar birçok uygarlığa Ezine ev sahipliği yapmayı sürdürmektedir. 

 

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *