«

Valizler seyahatlerde pek fazla dikkat etmediğimiz, ancak iyi seçilmediğinde anımızı mahvedebilecek ya da iyi seçtiğimiz sürece bize çok rahat bir yolculuk sunacak bir konudur. Bazı kişiler sadece birkaç seyahatini yapabileceği daha ucuz valizleri tercih ederken, bazı kişiler bir kez alıp ömürlük kullanacağı valizler tercih eder. Elbette bu tamamen sizin seçiminize, ayırmak istediğiniz maddi tutara ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır, yine de dikkat etmeniz gereken konuları aşağıda anlattık; Valiz Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

İskeleti ağır valiz sağlam valiz demek değildir, içi boş haliyle size hafif gibi gelse de satın almadan önce her zaman hafif olanları tercih etmenizde yarar vardır, çünkü içi zaten koyacağınız ağırlıklarla yeterince dolacak ve size yük olacaktır. Ayrıca iskeleti hafif valizler tercih etmeniz havayollarında bagaj hakkınızı daha verimli kullanmak bakımından sizin için daha avantajlı olacaktır.

Körüklü olan ve olmayan valizler arasında pek fark olmadığını düşünsekte, aslında bir noktada hayatımızı kurtaran unsurlar olabilirler. Örneğin bir seyahate gittiğinizde giderken her şeyi sığdırarak gidebilirsiniz, ancak oradan yaptığınız alışverişler az olsa dahi bir şekilde valize sığmama durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İkinci bir valiz satın alma durumunda kalmamak için valizinizin körüklü olması sizi bu durumdan kurtarabilir. Ayrıca çok eşyanız olmasa bile valizinizin körüklü özelliğini kullanarak ezilmesini istemediğiniz eşyaları daha serbest bir şekilde yerleştirebilir, birbirleri üzerinde baskı yapmalarını önleyebilirsiniz.

Valizinizin dış tasarımı kadar iç tasarımınında ne kadar işlevsel olduğuna dikkat etmelisiniz, o an önemsiz gibi gelse de gün gelip eşyalarınızı yerleştireceğiniz zaman valizin içindeki işlevli şekilde kullanılmış cepler size eşyalarınızı sığdırmak açısından fayda sağlayacaktır.

Valiz Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Valizi Plastik mi Kumaş mı Almalı?

Bildiğiniz gibi kumaş valizler yapıları gereği plastik olanlara göre çok daha yumuşaktır, bu nedenle çok daha fazla eşya alır ve size eşyalarınızı sığdırmak konusunda daha az sıkıntı çıkartır. Fakat alacağınız bütün kumaş valizler su geçirmez olmayacaktır, bu yüzden kumaş valiz satın almaya karar verirseniz su geçirmez özelliği olmasına dikkat etmelisiniz. Kumaş valizlerin bir diğer avantajıda plastik valizler gibi kırılma dertlerinin olmamasıdır, fakat kumaş oldukları için bıçak gibi keskin aletlere karşı plastik olanlara nazaran daha fazla zarar görmeye açıktır. Kabuğu ince olan valizler birkaç seyahatten sonra elinizde kalabilir. Bu yüzden mağazada görünen hallerine aldanmamak gerekir. Kabuğu kalın olanlar ise sağlam olsalar dahi ağırlık konusunda size daha fazla problem yaratırlar, bu açıdan birkaç sayılı marka dışında plastik kabuğu olan valizler tercih etmemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Alacağımız Valiz Kaç Tekerlekli Olmalı?

Tekerlek sayısı bakımından 2 ya da 4 olarak seçenekler bulunur, 2 tekerlekli olanları her zaman çekerek kullanabileceğinizi düşünsenizde 4 tekerlekli olanlar her zaman daha fazla konfor sağlar, çünkü bazen havaalanı gibi alanlarda valizinizi eğmeden düz bir şekilde taşımak isteyebilirsiniz, bu da size enerji tasarrufu sağlar.

Diğer tüm seyahat tüyoları ile ilgili makalelerimiz için tıklayınız…

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *