«

Bağdat gezi rehberi yazımızda hem şehirde gezebileceğiniz yerlere hem de şehre ait genel bilgilere değineceğiz. Bağdat, ülkenin orta kesiminde yer alan yaklaşık 12 milyon nüfusu ile Irak’ın başkenti ve en büyük şehridir. Bağdat tarih öncesi çağlardan başlayarak modern dönem Irak’a kadar her zaman önemli bir şehir olmuştur. Şimdi, şehir 2003 Irak İşgalinden sonra yeniden inşa ediliyor ve Ortadoğu’da tekrar ziyaret edilecek eşsiz bir destinasyon olma yolunda ilerliyor. İşte Bağdat Gezilecek Yerler rehberi.

Genel Bilgi

Ülke: Irak

Bölge: Orta Irak

Alan: 204,2 km2

Dil: Arapça ve Kürtçe

Ortalama sıcaklık: 6 °C

İklim: Çöl İklimi

Bitki örtüsü: Bozkır

GMT arasındaki fark: GMT+3

Telefon Kodu: +964

Para birimi: Irak Dinarı

Bağdat Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Bağdat Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine 22 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Şehir merkezine halk otobüsü, taksi ve araba ile ulaşabilirsiniz. Şehrin farklı bölgelerine halk otobüsleri hizmet vermektedir. Biletler havalimanındaki kiosklardan satın alınabilir. Ayrıca havalimanında 7/24 hizmet veren birçok taksi bulunmaktadır. Havalimanından şehir merkezine yolculuk yaklaşık 55.000 Dinar’a mal oluyor. Şehir içinde ulaşım için taksileri kullanabilirsiniz. Şehrin güvenilir bir halk otobüsü veya tren sistemi yoktur ve taksiler, Bağdat’taki ziyaretçiler için nispeten düşük ücretlerle ana ulaşım aracıdır.

Ziyaret Edecek En İyi Zaman

Bağdat, yazları çok sıcak ve kurak geçen bir çöl iklimine sahiptir. Kışlar ılıktır ve yağmur ihtimali çok düşüktür. Şehirde en sıcak ay Temmuz, en soğuk ay ise Ocak’tır. Bağdat’ı ilkbaharın başlarında ya da sonbaharın sonlarında ziyaret etmenizi öneririz çünkü bu aylarda hava oldukça hoş ve serindir. Şehri keşfetmek için en az iki üç gün Bağdat’ın tadını çıkarmanız tavsiye edilir.

Bağdat’taki Festivaller

Bağdat Uluslararası Film Festivali (Eylül)

Bağdat Uluslararası Çiçek Festivali (Nisan)

Bağdat Gezi Rehberi: Bağdat Gezilecek Yerler

Bağdat, Mezopotamya’nın kalbinde eşsiz konumu ile büyüleyici bir şehirdir. Şehir, İslam dünyasının her zaman önemli bir kültürel, ticari ve siyasi merkezi olmuştur. Bugün Bağdat eskisi kadar çok turist ağırlamıyor ancak şehir yeniden önemli bir turizm destinasyonu olma yolunda ilerliyor.

Al-Shaheed Anıtı (Şehit Anıtı)

Şehit Anıtı olarak da bilinen Al-Shaheed Anıtı, yaklaşık 8 yıl süren İran-Irak Savaşı’nda hayatını kaybeden askerler için bir anıt olarak inşa edildi. Al-Shaheed Anıtı, şehir merkezine 15 dakikalık yürüme mesafesindeki Almuhandseen semtinde yer almaktadır. İsmail Fatah al Türk ve Saman Kamal tarafından tasarlanmıştır. Anıt 1983 yılında tamamlandı. Al-Shaheed Anıtı 40 metre uzunluğunda ve ikonik turkuaz rengiyle boyanmış bir yapıdır.

Bağdadi Müzesi

Bağdadi Müzesi, şehrin asırlık sakinlerinin tarihine kapsamlı bir bakış sunuyor. Müze, Dicle Nehri kıyısında ve şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunuyor. Bağdadi Müzesi balmumu heykelleriyle ünlü ve giriş ücreti 2500 Irak Dinarı.

Irak Ulusal Müzesi

Irak Ulusal Müzesi, dünyanın en iyi antik Sümer, Babil ve Asur eserleri koleksiyonuna sahipti. 2003 Irak Savaşı sırasında müzenin en değerli eserlerinden bazıları kayboldu. Bu eserlerin bulunması için birçok ülkenin büyük bir işbirliğinin ardından, Irak Ulusal Müzesi 2015 yılında yeniden açıldı. Bugün müzede Antik Sümerlerden İslam Dönemine kadar geniş bir yelpazede eserler sergileniyor. Irak Ulusal Müzesi, şehir merkezinde yer almaktadır.

Hatra Harabeleri

Hatra Harabeleri MÖ 300 yıllarında müstahkem bir kervan şehri olarak inşa edilmiştir ve hala pek çok anıta ev sahipliği yapmaktadır. Antik kent, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor ve şehir merkezine 290 kilometre uzaklıkta bulunur.

Ebu Hanife Camii

Ebu Hanife Camii Bağdat’ın en büyük camilerinden biridir. Cami, Hanefi mezhebinin kurucusu Ebu Hanife en-Nu’man’ın türbesinin etrafına inşa edilmiştir.

Bağdat’ta Nerede Kalınır?

Bağdat, ziyaretçilerine çeşitli konaklama seçenekleri sunmuyor. Şehirde Babylon Rotana gibi az ama lüks oteller var. Otellerin çoğu Yeşil Bölge çevresinde, Dicle Nehri yakınında yer almaktadır.

Bağdat’ta Ne Yenir?

Bağdat, ağırlıklı olarak sebze, et, baharat ve turunçgillerden oluşan tarifleriyle rafine ve zengin bir mutfağa sahip. Ziyaretçiler şehir merkezinde birçok yerel ve uluslararası restoran bulabilirler. Bağdat’ta mutlaka denenmesi gereken yemekler ve nerede yenir:

Geleneksel Irak Tarifleri: Saj Al-Reef, Samad Restoran

Dünya Mutfağı: Mazaya

Geleneksel Et Tarifleri: Al-Areesha

Kahvaltı, Fast Food: Dojo’s

Geleneksel Tatlılar: Alfaqma

Bağdat’ta Alışveriş

Mağazaların çoğu Bağdat’taki güvenli “Yeşil Bölge”de bulunuyor. Şehirden sevdikleriniz için baharatlar, geleneksel giysiler, el yapımı kilim ve takılar, süs eşyaları satın alabilirsiniz. Muntanser Caddesi, Rashid Caddesi, Folklor Merkezi ve Clothiers Meydanı, otantik Bağdat hediyelik eşya alışverişi yapmak için mutlaka gidilmesi gereken yerlerdir.

Bağdat Gezi Rehberi: Bağdat’ta Gece Hayatı

Bağdat, birçok turistik şehre kıyasla aktif bir gece hayatına sahip değil. Gece eğlencesi esas olarak bazı otel salonlarıyla sınırlıdır.

Bağdat’ı Ziyaret Etmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Özellikle yaz mevsiminde rahat kıyafetler giymeniz ve güneş kremi sürmeniz önemlidir. Aynı nedenle, nemli kalması için günlük çantanızda birkaç şişe su bulundurmanız tavsiye edilir.

Şehir çevresinde çok fazla döviz satıcısı ve banka yok. Paranızın bir kısmını havaalanında Irak Dinarı ile değiştirmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

ABD Doları yaygın olarak kabul edilmektedir.

Yerel mağazaların çoğu sadece nakit ödeme kabul etmektedir.

Bağdat Gezilecek Yerler yazımız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa aşağıdan yorum bırakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *