«

Ortadoğu seyahatlerinin favori rotalarından biri olan Yemen, Suudi Arabistan’ın güneyinde yer alıyor. 28.5 milyonu aşan nüfusu ile bu Ortadoğu ülkesi turizm faaliyetlerini gittikçe güçlendiren ülkeler arasındadır. Yemen gezilecek yerler tavsiyelerimiz ülkenin tarihi ve doğal güzelliklerini yansıtan bölgelerden oluşuyor.

Yemen Genel Bilgiler

Para Birimi: Yemen Riyali (YEB)

Başkent: Sana

Nüfus: 28,5 Milyon

İklimsel Özellikler: Çöl İklimi

Anadil: Arapça anadildir. Ülkede Sami dilleri, Balochi Dilleri ve Rusça’da konuşulmaktadır.

Ne Zaman Gidilmeli: Çöl ikliminin tüm özellikleri ülkede görüldüğü için Kasım ve Şubat aylarında seyahatler için daha ideal olacaktır. Bu aylarda ülkede tipik olarak yaşanan kum fırtınaları daha azalmaktadır.

Yemen Gezilecek Yerler

Yemen Kapısı

Başkent San’a şehrinde olan Yemen Kapısı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Popüler bir turistik yer olmasının dışında manevi açıdan da Yemen haklı için değerli olan bu tarihi kapı, Özgürlük Kapısı olarak da biliniyor.

Sokotra Ejderha Ağacı

Sokotra Adası diğer adı ile Mutluluk Adası’nda yer alan Ejderha Ağacı, ülkede sembol olarak kabul ediliyor. Turistlerin uğrak mekanı olan ağacın bulunduğu bölge yerel halk tarafından da en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.

El-Mukelle

Yemen’in liman şehirlerinden biri olan El-Mukelle, tarihi yerler ve doğal güzellikler açısından da oldukça zengindir. Sahil bölümü uzun yürüyüşleri sevenlerin en fazla vakit geçirdikleri yerlerden biridir.

Dar-ül Hacer

Taş Ev olarak Türkçeye çevirebileceğimiz Dar-ül Hacer, Dahr Vadisi’nde yer alıyor. Kayanın üzerine inşa edilmiş olan bu yapı, Yemen gezilecek yerler arasında yer alıyor. Ülkenin yönetim binası olarak 1869 ile 1948 yılları arasında kullanılmış olan yapı 5 kattan oluşuyor ve günümüzde müze olarak ziyaret edilebiliyor.

Tuz Pazarı

Yemen’e özgü yöresel gıda ürünlerini ve el emeği ürünleri bulabileceğiniz pazarda yöreye özgü kıyafetler de satılıyor. Hediyelik eşya almayı düşünüyorsanız bu pazara uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Yemen Gece Hayatı

Ortadoğu ülkelerinin hemen hepsinde olduğu gibi Yemen gece hayatı da oldukça renklidir. Savaşlar dolayısı ile birçok dönemde sıkıntı yaşamış olan ülke kendisini çabuk toparlayıp turizme tekrar açılmıştır. Birçok Ortadoğu ülkesinde olduğu üzere kahve ve çay evleri olarak bilinen mekanlar Yemen gece hayatı ve eğlence hayatında aktiftir. Halkla Tanışma Toplantıları adı verilen etkinlikler Yemen’in halkının kaynaşma organizasyonlarıdır.

Yaz aylarında ülkede birçok organizasyon ve festival düzenlenmektedir. Yaz festivali zamanında Yemen’e seyahat etmişseniz ülkenin sıcak ve misafirperver yapısını daha fazla yaşama sansını bulabilirsiniz.

Yemen Yemek Kültürü

Yöresel mutfakta kuzu eti ile yapılan yemekler oldukça fazladır. Baharatlı yemekleri ile bilinen Yemen’de en popüler yemekler Saltahtır, Aseed, Samak Mofa, Lahm mandi, Fahsa olarak sıralanmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *