«

Turizm sektörünün öncü oyuncularından TatilBudur, tatil trendlerinin nabzını tutmaya devam ediyor. TatilBudur’un Satış ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Çubuk,  dün (4 Ekim) başlayan İstanbul Turizm Fuarı’nda yaptığı konuşmasında, 2023 yılı turizm sezonuna ilişkin verilerin yanı sıra 2024 yılında tüketiciyi ve acenteleri bekleyen konuları değerlendirdi. Tatilbudur 2023 Sezonunu Değerlendirdi!

İstanbul Kongre Merkezi’nde bu yıl ilk kez gerçekleşen İstanbul Turizm Fuarı, sektörün öncü isimlerini bir araya getirdi. Fuarda “İç Turizme Yönelik 2023 Sezon Değerlendirmesi ve 2024 Beklentileri” başlıklı panelde konuşmacı olarak yer alan TatilBudur Satış ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Çubuk yaptığı konuşmada “2023 yılı geçen yıla göre çok daha anlamlı bir yol kat etti. Dinamik yapımız ve genç nüfusumuzda tatilin ihtiyaç haline gelmesi iç pazardaki büyümeyi destekledi. Yurt içi turizmin bu zamana kadar olduğu gibi büyümeye devam edeceğini düşünüyoruz” dedi. 2023 yılını diğer yıllardan ayıran faktörlere de değinen Çubuk, “Mayıs ayında seçimler sebebi ile bütün destinasyonlarda talepler oldukça düşük seyretti. Haziran ve Temmuz aylarında ise, iç pazarda kontenjanın üzerinde bir gerçeklikle sezonu tamamladık. Ekim ayını ise beklentilerin üzerinde yaşıyoruz. Tüketicilerin daha yüksek kalitede bir hizmeti, yaz sezonuna oranla daha uygun bir fiyata alabildiği göz önünde bulundurulduğunda, bunun beklenen bir tercih olduğu söylenebilir” şeklinde konuştu.

Tatilbudur 2023 Sezonunu Değerlendirdi!

2024 yılı değerlendirmesinde ise Çubuk, 2023 yılında turizm sektörünün de en büyük risk unsurunun enflasyon olduğunun altını çizerken, “Enflasyon riski halen hayatımızda. Geçen yıla göre maliyetlerdeki artış otel fiyatlarına da yansıyor. 2024 yılına ise sıkılaşma politikasının paralelinde ilerleyen kredi faiz oranlarındaki artış riskiyle giriyoruz. Kredi kartı harcamalarında turizm harcamalarına yönelik taksit kısıtlaması konusunda, en azından 6 ya da 9 taksit imkanının olacağını düşünüyorum. Bu sezonun en değerli yatırımı ise her zamanki gibi erken rezervasyon” şeklinde konuştu.

Turizm Fuarı Nedir?

Turizm fuarı, turizm sektöründeki firmaların, destinasyonların, otellerin, seyahat acentalarının, tur operatörlerinin ve diğer turizm ile ilgili kuruluşların, hizmetlerini tanıtmak, pazarlamak ve iş bağlantıları kurmak amacıyla düzenlenen bir etkinliktir. Turizm fuarları genellikle belirli bir bölgenin veya ülkenin turizm potansiyelini sergilemek için düzenlenir, ancak uluslararası çapta düzenlenen büyük fuarlar da mevcuttur.

Turizm fuarları, sektördeki yenilikleri takip etmek, yeni iş bağlantıları kurmak, iş birlikleri geliştirmek, destinasyonları keşfetmek ve turizmle ilgili son trendleri öğrenmek için önemli bir platform sağlar. Fuarlar genellikle seyahat acentaları, oteller, havayolu şirketleri, tur operatörleri, turizm teknoloji şirketleri, turizm destinasyonları, kültür ve doğa turizmi, konaklama tesisleri, yeme-içme sektörü gibi birçok alandan katılımcıları bir araya getirir.

Turizm fuarları genellikle birkaç gün süren etkinliklerdir ve genellikle sektör profesyonelleri için ticari bir odak taşır. Ancak bazı fuarlar halka da açık olabilir ve genel halkın tatil fırsatlarını keşfetmelerine ve seyahat planlarını yapmalarına olanak tanır.

Bu tür fuarlar, turizm sektöründe yer alan paydaşların bir araya gelerek işbirliği yapmalarını, yeni iş fırsatları oluşturmalarını ve sektördeki gelişmeleri takip etmelerini sağlar. Turizm fuarları, seyahat endüstrisindeki tüm paydaşlar için değerli bir bilgi ve iş ağı oluşturma fırsatı sunar.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *