Tatilbudur İstanbul Turizm Fuarı’nda 2023 Sezonunu Değerlendirdi!

«

Turizm sektörünün öncü oyuncularından TatilBudur, tatil trendlerinin nabzını tutmaya devam ediyor. TatilBudur’un Satış ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Çubuk,  dün (4 Ekim) başlayan İstanbul Turizm Fuarı’nda yaptığı konuşmasında, 2023 yılı turizm sezonuna ilişkin verilerin yanı sıra 2024 yılında tüketiciyi ve acenteleri bekleyen konuları değerlendirdi.

İstanbul Kongre Merkezi’nde bu yıl ilk kez gerçekleşen İstanbul Turizm Fuarı, sektörün öncü isimlerini bir araya getirdi. Fuarda “İç Turizme Yönelik 2023 Sezon Değerlendirmesi ve 2024 Beklentileri” başlıklı panelde konuşmacı olarak yer alan TatilBudur Satış ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Çubuk yaptığı konuşmada “2023 yılı geçen yıla göre çok daha anlamlı bir yol kat etti. Dinamik yapımız ve genç nüfusumuzda tatilin ihtiyaç haline gelmesi iç pazardaki büyümeyi destekledi. Yurt içi turizmin bu zamana kadar olduğu gibi büyümeye devam edeceğini düşünüyoruz” dedi. 2023 yılını diğer yıllardan ayıran faktörlere de değinen Çubuk, “Mayıs ayında seçimler sebebi ile bütün destinasyonlarda talepler oldukça düşük seyretti. Haziran ve Temmuz aylarında ise, iç pazarda kontenjanın üzerinde bir gerçeklikle sezonu tamamladık. Ekim ayını ise beklentilerin üzerinde yaşıyoruz. Tüketicilerin daha yüksek kalitede bir hizmeti, yaz sezonuna oranla daha uygun bir fiyata alabildiği göz önünde bulundurulduğunda, bunun beklenen bir tercih olduğu söylenebilir” şeklinde konuştu.

2024 yılı değerlendirmesinde ise Çubuk, 2023 yılında turizm sektörünün de en büyük risk unsurunun enflasyon olduğunun altını çizerken, “Enflasyon riski halen hayatımızda. Geçen yıla göre maliyetlerdeki artış otel fiyatlarına da yansıyor. 2024 yılına ise sıkılaşma politikasının paralelinde ilerleyen kredi faiz oranlarındaki artış riskiyle giriyoruz. Kredi kartı harcamalarında turizm harcamalarına yönelik taksit kısıtlaması konusunda, en azından 6 ya da 9 taksit imkanının olacağını düşünüyorum. Bu sezonun en değerli yatırımı ise her zamanki gibi erken rezervasyon” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *