SEO Analizi: İşletmeler İçin Hayati Öneme Sahip Stratejiler

«

Günümüzde birçok küçük ya da büyük işletme kendisine ait bir web sitesi oluşturarak dijital varlığını sürdürmeye ve hedef kitlesine duyurmaya çalışmaktadır. İçerik paylaşmaktan ürün satışı yapmaya kadar işletme web sitesi oluşturmak için amaçlanan temel hedef ne olursa olsun, bir web sitesi sahibi olmak ve hedef kitleye ulaşılır olmak bir işletmenin temel gayesi olmalıdır.

Peki, hedef kitlemizi nasıl bulabiliriz? Hedef kitlemize dijital dünyadaki varlığımızı nasıl kanıtlayabiliriz? Bu sorunun web siteleri için tek bir cevabı var: SEO.

SEO hakkında az ya da çok bilgi sahibi olabilirsiniz. SEO’ya uygun optimize edilen bir web sitesi arama motorları tarafından tanımlanıp, indekslenir ve arama motoru sonuçlarında yer alarak hedef kitlenizin sorduğu arama sorularına cevap olarak sunulur. Bu sebeple, web sitenizi SEO’ya uygun optimize derken tüm çabalarınızın işe yarayıp yaradığını bilmek en önemli hedefiniz olmalı. Bunu da SEO analizi ile yapabilirsiniz.

Bu bağlamda, bu yazımızda size SEO analizinin nasıl yapıldığından ve yapılmasının neden önemli olduğundan bahsedeceğiz.

SEO Analizinin Temelleri: Neden Önemli?

SEO analizi, web sitenizin SEO açısından gösterdiği performansı, web site yapınızı, içeriğinizi ve anahtar kelimelerinizi inceleyen çalışmalardır. SEO analizi, SEO açısından eksik yanlarınızı ve iyileştirilmesi gerekenleri göstererek bu konuda çalışmalar yapmanıza olanak tanır.

SEO analizi yapmak, sitenizde işe yaramayan çalışmalardan kurtulmanızı sağlar ve iyileştirmeniz gerekenlere odaklanmanızı kolaylaştırır. Bu yüzden, arama motoru sonuçlarında yer almak isteyen ve sitesini SEO’ya uygun optimize etme yönünde çalışmalar yapan her web sitesi kapsamlı bir SEO analizi yapmalıdır.

İşletmeler İçin Etkili SEO Stratejileri

İşletmenizi büyütmek ya da başarısını devam ettirmek istiyorsanız etkili bir SEO stratejisine ihtiyacınız var. Peki, sizi başarıya taşıyacak etkili bir SEO stratejisini nasıl oluşturabilirsiniz?

İşletmenize uygun bir SEO stratejisi oluşturmadan önce mevcut durumunuzun analizini yapmalısınız. Arama motorlarındaki mevcut durumunuzu, rekabetteki yerinizi ve web sitenizin performansını analiz ederek işletmenize en uygun SEO stratejisini oluşturabilirsiniz. Eğer tüm bunlara odaklanmak zorlayıcı geliyorsa bir SEO ajansından ya da web sitenizin açık URL’sini yazarak taranmasını sağladığınız SEO araçları ile analizi gerçekleştirebilirsiniz.

Mevcut durumunuzu gözlemleyerek oluşturduğunuz etkili bir SEO stratejisinde aşağıdaki adımlar mutlaka izlenmelidir:

 1. Anahtar kelime araştırması
 2. Google SEO analizi ve anahtar kelime analizi
 3. Özgün ve etkileyici bir içerik oluşturma
 4. Site içi optimizasyon
 5. Kaliteli backlink üretimi
 6. İçeriği ve web sitesini güncel tutma

Rakip Analizi: SEO’da Rekabet Üstünlüğü Kazanmak

Bir web sitesinin dijital varlığını sürdürmesinin ve daha fazla organik trafik çekmesinin yolu arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda yer almaktır. Bunu sağlamak için de sizinle benzer içerik üreten rakiplerinizi eleyerek ilgili anahtar kelime aramalarında ilk sizin web sitenizin çıkması gerekmektedir. Peki, bunu nasıl sağlayabilirsiniz?

SEO analizi, SEO açısından pazardaki mevcut konumunuzu da analiz etmeye ve rakiplerinizle karşılaştırıldığında SEO performansınızın ne kadar etkili olduğunu anlamaya odaklanır. Bir başka deyişle, rakiplerinizi anlamak, onların kullandığı anahtar kelimeleri öğrenmek, SEO stratejilerindeki güçlü ve zayıf yönleri keşfetmek sizin kendi SEO stratejinizi şekillendirmenize yardımcı olacaktır. Bu bağlamda, etkili bir SEO stratejisinin bir parçası olarak rakip analizi de yapmalısınız.

Rakip analizi yaparken ilk olarak rakiplerinizin kim olduğunu bulmanız gerekiyor. Rakip analizinde en önemli nokta rakiplerinizin web sitelerine çektikleri organik trafiğin nerden geldiğini anlamaktır. Bunu anlamak için de çeşitli SEO araçlarını kullanarak rakiplerinizin açık URLsini yazıp organik trafik analizlerini inceleyebilirsiniz.

Bunu yanı sıra, rakiplerinizin kullandığı ve onlara en fazla organik trafik getiren anahtar kelimeleri tespit edebilir ve kendi anahtar kelime stratejinizi bu analiz üzerinden kurabilirsiniz. Anahtar kelime araştırmasının nasıl yapıldığını merak ediyorsanız bir sonraki başlığı inceleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması ve İçerik Optimizasyonu

İşletmenizin pazardaki konumunu, rakiplerinizin kullandığı SEO stratejilerini ve anahtar kelimeleri, hedef kitlenizin arama motorunda aradığı kelimeleri öğrenmek sizi SEO analizlerinin belki de en önemli aşaması olan anahtar kelime aşamasına hazırlar. En kısa tanımıyla anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizin arama motorlarında aradığı içeriğinize yönelik kelime ve kelime gruplarını bulma çalışmalarıdır.

Web siteleri anahtar kelime araştırması yaparken rekabet açısından düşük kelimelere odaklanarak pazarda öne çıkmaya ve rakipleri elemeye odaklanır. Bunu yanı sıra, tek bir kelime yerine kelime grubu seçmek de anahtar kelime seçiminde sizi öne çıkaracaktır.

Anahtar kelime seçiminizi yaptıktan sonra SEO analizine devam ederek anahtar kelimenizin arama motorlarında aranma sıklığını ve görünürlüğünü de incelemelisiniz. Bu sayede, anahtar kelimenizin size getireceği organik trafik ve SEO sıralamanız konusunda da fikir sahibi olabilirsiniz.

İçerik de anahtar kelime gibi SEO’nun en önemli unsurlarındandır. Bu yüzden arama motorunda görülmesini istediğiniz konu ve anahtar kelime seçimi sonrası içeriğinizi SEO’ya uygun optimize etmelisiniz. Aksi takdirde, Google ve diğer arama motoru botları içeriğinizi anlamakta ve indeksleyerek arama motoru sonuçlarında göstermekte zorlanabilir.

Bu bağlamda, web site SEO analizi yaparken içeriğinizi de optimize etmeye çalışmalısınız. Bunun için kaliteli, yeni ve özgün içerik üretmeye, eski içeriklerinizi güncellemeye, görsellerinizi SEO’ya uygun optimize etmeye, başlık ve meta açıklama gibi detayları kullanmaya ve en önemlisi de anahtar kelimenizi içeriğe entegre etmeye odaklanmalısınız.

SEO Performansınızı İzleme ve Değerlendirme Yöntemleri

SEO performansınızı izlemek, mevcut durumu değerlendirmek ya da iyileştirmek istiyorsanız SEO performansınızı gözlemleyecek ve bu konuda size önerilerde bulunacak bir yardıma ihtiyacınız olabilir. Günümüzde, birçok SEO aracı ücretsiz SEO analizi desteği sunarak SEO performansınızı gözlemleme olanağı tanıyor.

Siz de bir uzman ya da SEO aracının desteğine başvurarak aşağıdaki kriterleri izleme ve değerlendirme şansı elde edebilirsiniz:

 1. Web sitenizin arama motoru sonuçlarındaki sıralaması
 2. Web sayfalarınıza aldığınız tıklanma sayısı
 3. Sitenize gelen organik trafik
 4. Ziyaretçilerin web sitenizde geçirdiği ortalama süre
 5. Sitenizin hızı
 6. Sitenizde bulunan kırık linkler
 7. Sitenizde bulunan birebir aynı içerikler
 8. Anahtar kelimenizin arama motorlarında aranma sıklığı

Özellikle teknik SEO açısından size destek sağlayacak bu analizler ile web site hızınızı ve sitenizin kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz. Aynı zamanda, sitenizdeki anahtar kelimelerin çektiği organik trafiğe bakarak artık işe yaramayan anahtar kelime ve içerikleri değiştirebilir ve daha etkili bir anahtar kelime ve içerik stratejisi oluşturabilirsiniz. Bu sayede, web sitenizin ve işletmenizin uzun ömürlülüğü de sağlanabilir.

Sonuç: Web Sitesi SEO Analizi

Sonuç olarak, SEO analizi bir işletmenin çevrimiçi kalıcılığını sağlamak için her işletmenin üstünde durması gereken çalışmalardan birisidir. Bizler de bu yazımızda, işletmenizin çevrimiçi varlığını sürdürmesini sağlayacak ve başarısını yükseltecek SEO analizlerinin önemini ve yapılırken izlenmesi gereken yolların ne olduğunu açıkladık Umarız ki bu yazı “SEO analizi nedir?” ve “SEO analizi nasıl yapılır?” gibi soruları cevaplamada başarılı olmuştur.

Sizler de Dopinger’in uzman SEO ekibine başvurarak ücretsiz SEO analizi alabilir ve web sitenizin SEO açısından mevcut performansını ve iyileştirilmesi gereken SEO elementlerini öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Seher Rinard

  Bu yazıyı okuduktan sonra kendimi daha bilinçli ve hazır hissediyorum. Yazarın tutkulu ve samimi sözleri gerçekten içime işledi.

 2. Mehmet Onur

  MAFA Teknoloji’nin konuyla ilgili içerikleri her zaman en güncel. Yazı için tebrik ederiz.

 3. Feride Cunlu

  PENTA’nın sunduğu çözümler, işletmelerin hijyen standartlarını artırmak için mükemmel bir seçenek gibi görünüyor. Kesinlikle tavsiye ederim!

 4. Ömer Şen

  After reading MAFA’s articles, I feel more connected to the broader community of web designers and developers. Thank you for fostering a sense of camaraderie.

 5. Ayşe Duman

  Thank you for being a voice of reason in a sea of noise. Your perspective is invaluable.