«

Schengen Vizesi ile gidilebilecek ülkeler hangileridir? Hangi ülkelerin Schengen Vizesi basma yetkileri bulunur? Gibi konulara değindiğimiz yazımızda kaç tür Schengen Vizesi vardır? Gibi çok araştırılan ve aslında biraz da seyahat edecek kişilerin aklında karışıklık yaratan konuları inceledik.

Schengen Vizesi ile Gidilebilecek Ülkeler?

Konuyu çok daha anlaşılır kılmak için aşağıda Schengen Vizesi ile seyahat edilebilecek ülkeleri maddeler şeklinde sunalım.

Almanya
Avusturya
Belçika
Bulgaristan (Vize vermiyor fakat vizesi olan ülkeye girebiliyor)
Çek Cumhuriyeti
Danimarka
Finlandiya
Fransa
Hırvatistan (Vize vermiyor fakat vize olmadan girilmiyor)
Hollanda
Güney Kıbrıs (Vize vermiyor, fakat vizesiz girilmiyor)
İtalya
İspanya
İsviçre
İzlanda
İsveç
Lüksemburg
Litvanya
Lihtenştayn
Letonya
Malta
Monako (Schengen vizesi vermiyor fakat vizesiz girilmiyor)
Macaristan
Norveç
Portekiz
Polonya
Romanya (Vize vermiyor, vize olmadan giriş yapılamıyor)
Slovenya
Slovakya
San Marino (Vize vermiyor fakat vizesiz girişleri kabul etmiyor)
Yunanistan
Vatikan (Schengen vizesi verilmiyor, vize olmadan girişe izin vermiyor)

Not: Ülkelerin yeni kural ve yönetmenliklere göre yukarıda verdiğimiz listede değişiklikler olabilir. Gereğinde listemiz güncellenecektir.

Schengen Vizesi ile İlgili Kısa Bilgiler

Schengen Vizesi ile hangi ülkelere seyahat edilir? Konusuna kısa değindikten sonra bu vize ile ilgili kısa bilgiler de verelim. Çoğunlukla Schengen ülkeleri dendiğinde AB ülkeleri akla gelmektedir. Fakat bazı ülkeler AB ülkesi olsalar da Schengen’ e tabi olmayabiliyorlar. Bazıları da bunun tam tersi olarak Schengen’ e tabi olup AB ülkesi olmayabilir. Örnek vermek gerekirse; İzlanda Avrupa Birliği üyesi olmasa da Schengen’ e tabi ülkelerden biridir.

Schengen vizesine tabi ülkelerin çoğu Avrupa’da yer alıyor olsa da her Avrupa ülkesine de bu vize ile girilmiyor. Bunu en iyi örnekleyebileceğimiz ülke İngiltere. Schengen ile ülkeye giriş yapılmıyor sadece İngiltere Vizesine sahip olmanız gerekiyor.

Yukarıdaki listemizde parantezler içinde belirttiğimiz üzere bazı ülkeler Schengen Vizesi veremeseler de bu vize olmadan ülkeye giriş yapmaya izin vermiyorlar. Örneğin; Monako Schengen vizesi veremiyor veya daha doğru tabiri ile Schengen vizesi basmaya yetkisi bulunmuyor fakat ülkeye Schengen vizesiz giriş yaptırmıyor. Ülkenin resmi internet sayfasında da olduğu üzere diğer ülkelerden alınmış Schengen vizesi ile giriş yapılabiliyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *