Sadece Kimlikle Tatil

Enuygun ile kimlik kartınız yeter! Pasaport ve vizesiz yurt dışı tatilin keyfini çıkarın: Gürcistan, Moldova, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs!

«

Türkiye’nin önde gelen seyahat pazar yeri Enuygun.com, yurt dışında sonbahar – kış tatili yapmak isteyenler için pasaport ve vize gerekliliği olmadan, sadece çipli kimlik kartıyla gidilebilecek yurt dışı rotalarını öne çıkarıyor. Üstelik bu rotalarda Euro kullanılmadan da seyahat etmek mümkün.

Enuygun.com, yılın sonlarına doğru yurt dışı seyahati yapmak isteyenler için Türkiye Cumhuriyeti çipli kimlik kartı ile giriş yapılan ülkeleri derledi. Vize ve pasaport gerekliliği olmadan, anında karar alarak engele takılmadan ziyaret edilebilecek ülkeler arasında Gürcistan, Moldova, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bulunuyor. Bu ülkeler aynı zamanda ekonomik bir yurt dışı tatil deneyimi sunuyor.

Enuygun.com, Euro haricinde kendi para birimleriyle gezebileceğiniz pasaportsuz ülkeleri şu şekilde sıralıyor:

Sadece Kimlikle Tatil

Gürcistan

Gürcistan, kara yolu ve hava yolu ile ziyaret edilebilen, hem doğası hem de mimarisiyle dikkat çeken bir ülke. İstanbul’dan uçakla bir saat içinde Karadeniz kıyısındaki Batum veya başkent Tiflis’e ulaşabilirsiniz. Batum’u tercih ederseniz, şehirde gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Modern Ali ve Nino heykelleri, 7 kilometrelik Batum Bulvarı, panoramik dönme dolap ve büyüleyici Batum Botanik Bahçesi gibi yerler ziyaretçilere keyifli anlar sunmaktadır. Batum uçak bileti fiyatları yılbaşından önce seyahat etmek isteyenler için 1.790 TL’den başlamaktadır.

Başkent Tiflis’i tercih edenler için Eski Tiflis ve 4. yüzyıla tarihlenen Kala bölgesi, Sameba Katedrali, Rike Park, Özgürlük Meydanı ve Barış Köprüsü gibi önemli noktaları ziyaret etmeyi unutmamalısınız. Gürcistan’a çipli kimlik kartıyla seyahat edenler, ülkede bulundukları süre içinde Gürcü mutfağından lezzetler olan haçapuri ve Gürcü mantısı hinkaliyi tatmalıdırlar.

Moldova

Çipli kimlik kartıyla 90 güne kadar kalınabilen Moldova’nın en popüler şehri Kişinev’dir. Kişinev’e direkt uçuşlarla gidilebilmektedir. Moldova Ulusal Tarih Müzesi, Great Central Park, Stefan Cel Mare Bulvarı, Zafer Takı, Katedral Parkı ve Nativity Katedrali gibi önemli yerler Moldova’nın gezilecek noktaları arasındadır. Moldova’ya seyahat edenler, polenta, racitura adlı lezzetli tavuk yemeği ve zama adlı erişte çorbası gibi yöresel lezzetleri tatmalıdırlar. Moldova uçak biletleri, yılbaşına dek olan dönem için 2.130 TL’den başlamaktadır.

Azerbaycan

T.C. çipli kimlik kartı ile ziyaret edilebilen Azerbaycan’da vizesiz 90 güne kadar kalınabilmektedir. Bakü ve Gence şehirleri, ülkenin lezzetli yemeklerinin sunulduğu restoranları, keyif veren parkları, meydanları, müze, tiyatro salonu ve konser alanlarıyla ziyaretçilere uzun süre keyifli bir konaklama imkanı sunmaktadır. Başkent Bakü’nün eski yerleşimi olan ‘İçeri Şehir’, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Şirvanşahlar Sarayı, Multan Kervansarayı ve Muhammad Camii gibi cazibe merkezlerini ziyaret edebilir, modern gökdelenlerin oluşturduğu silueti Hazar Denizi boyunca izleyebilirsiniz. Bakü uçak bileti fiyatları, yılbaşına dek olan dönem için 2.950 TL’den başlamaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, çipli kimlik kartlarıyla Kuzey Kıbrıs’ı 30 güne kadar ziyaret edebilmektedirler. Türizm ülkesi Kuzey Kıbrıs, sosyal hayatı, tarihi, kültürü ve lezzetli yemekleriyle ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor. Bellapais, Girne Kalesi ve Selimiye Camii gibi tarihi bölgeleri ziyaret edebileceğiniz gibi, Gazimağusa’da Karpaz Yarımadası’nın ucuna yolculuk yapabilir, Dipkarpaz’da günbatımının güzelliğini izleyebilirsiniz. Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’nin her yerinden direkt ya da aktarmalı uçuşlarla ortalama 1.5-2 saatte ulaşılabilmektedir. Yıl sonuna kadar Kıbrıs’a gitmek isteyenler için uçak bileti fiyatları 900 TL’den başlamaktadır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *