«

Karadeniz kıyısında yer alan Rize, Türkiye’nin çay yetiştiriciliğinin merkezi, giderek daha popüler bir destinasyon haline gelen modern bir şehirdir. Rize’yi her geçen gün daha fazla yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor, şehrin üst kısmı yemyeşil yamaçlar, Karadeniz’in muhteşem manzarası, tarihi ve kültürel mirası, turistik yerleri vb. şeyler her insanı Rize’ye çekiyor. Çay üretimindeki önemi, Karadeniz’de stratejik olarak önemli bir konumu ve gelişen modern bir şehir olması nedeniyle Rize’nin ulaşım seçenekleri de gelişmiştir. Peki, Rize’ye nasıl gidilir?

Rize’ye Nasıl Gidilir?

Rize’ye Karayolu ile Ulaşım

Rize modern bir şehirdir ve Türkiye’deki hemen hemen her şehir otobüs ulaşımı sunuyor. Şehirlerarası otobüsle Rize’ye gelen ziyaretçiler, şehir merkezinde bulunan Rize otogarında iniyor. Terminal, Karadeniz kıyısında Menderes Bulvarı Yanyolu üzerinde yer alıyor. Otogar çıkışından şehrin çeşitli bölgelerine ulaşmak için minibüs ve otobüslere binebilirsiniz.

Rize’ye Havayolu ile Ulaşım

Rize’ye ulaşmanın en hızlı yolu uçaktır. Şehrin havalimanı yoktur ve Trabzon Havalimanı’na yaklaşık 70 km uzaklıktadır. Uçakla Trabzon’a geldikten sonra Rize’ye ulaşım HAVAŞ otobüsü ile sağlanır. HAVAŞ otobüsü ile yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürüyor ve ücreti 16-20 TL’dir. Trabzon Havalimanı’ndan Rize’ye gitmek için taksi ve araç kiralama hizmetleri de mevcuttur. Araç kiralama hizmet ücretleri araç tipine ve kiralama süresine göre değişiklik gösterir. Taksi ile yaklaşık 1 saat 20 dakika sürer.

Rize’ye Özel Araç ile Ulaşım

Rize’ye özel aracıyla gitmek isteyen kişiler, ayrıldıkları şehre göre Rize’ye gitmek için 7-8 farklı otoyoldan yararlanabiliyor. İstanbul ve çevre illerden gelen ziyaretçiler E-80 otoyoluna erişim sağlayabilirler. Yol 1200 kilometre uzunluğunda ve İstanbul’dan Rize’ye yolculuk yaklaşık 14 saat sürüyor. Ankara, Eskişehir ve çevre illerden gelen kişiler, D-010 ve E-70 karayollarını kullanarak Rize merkeze ulaşabilirler. Yol 800 kilometre uzunluğunda ve Ankara-Rize arası yolculuk yaklaşık 10 saat sürüyor. İzmir ve çevre illerden gelen kişiler, O-5 karayolu üzerinden ulaşabilirler. İzmir-Rize arası yolculuk yaklaşık 1400 km ve yol yaklaşık 17 saat sürüyor. Güzergâh üzerinde ücretler vardır. Trabzon’dan gelen kişiler E-70 otoyolunu kullanabilirler. Trabzon-Rize arası 80 km ve yaklaşık 1 saat sürüyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *