«

Karadeniz bölgemizin en güzel şehirlerinden olan ve çayın anavatanı olarak görülen Rize, başta doğal güzellikleri olmak üzere öne çıkmaktadır. Ancak Rize gezilecek yerler listelerinizde yer alabilecek birçok tarihi yapının olduğu Rize’yi gezerek doğa ve tarih ile iç içe olabilir, sıcakkanlı Rizeliler ile hoşsohbet vakit geçirebilirsiniz.

Rize Gezilecek Yerler Rehberi

Palovit Şelalesi

Ülkemizde bulunan en güzel şelalelerden biri olan şelalesi, Çamlıhemşin ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Yeşilin farklı tonlarını bulabileceğiniz şelale çevresinde bulunan piknik alanlarında piknik yapabilir, kamp kurmayı seviyorsanız şelale çevresinde kamp kurabilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği Palovit şelalesi, farklı güzellikleri bir arada bulabileceğiniz yerlerden biridir.

Zil Kalesi

Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Zil Kalesi, ilçe merkezinden 15 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kale ve çevresinde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları esnasında, birçok eser bulunmuştur. Bu nedenle Zil Kalesi, 1. Derece sit alanı statüsündedir.

Anzer Yaylası

Rize’de gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmez merkezlerinden biri olan Anzer Yaylası, dünyaca ünlü Anzer balının üretildiği yayladır. Doğa sporlarının rahatlıkla yapılabileceği elverişli alanlara sahip olan yayla, Rize turizmi içinde önemli bir yere sahiptir. Yolunuz düşerse, mutlaka Anzer Yaylasını görmenizi tavsiye ederiz.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Ülkemizin en zengin milli parklarından biri olan Kaçkar Dağları Milli Parkı, birçok bitki ve kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Milli park içerisinde toplam 33 yayla bulunmakta olup bu yaylaların önemli bir kısmı, Karadeniz bölgesinin en bilindik yaylalarıdır. Ayrıca Milli park içerisinde, 9 köy bulunuyor.

Polakcur Yaylası

Rize’nin doğal güzellikleri arasındaki Polakcur Yaylası, 2100 metrelik rakıma sahip olan yamacında bulunmaktadır. Yaz aylarında her zaman gruplar halinde insanlar görebileceğiniz yayla, özellikle Çamlıhemşin halkının serinlemek ve piknik yapmak için tercih ettikleri merkezlerden biridir.

Fırtına Deresi

Rize gezi rehberi listenizde yer verebileceğiniz doğal güzelliklerinden biri olan Fırtına Deresi, Ardeşen’den 3 kilometrelik mesafede bulunmakta olup toplam uzunluğu 57 kilometredir.

Rafting gibi doğa sporları için elverişli olan Fırtına Deresi, bu nedenle yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Ardeşen ve Çamlıhemşin arasındaki mesafede rafting yapmak için oldukça uygun olan Fırtına Deresi, çevresinde bulunan piknik alanları ile de dikkat çekmektedir.

Rize Kalesi

Şehir merkezinde bulunan Rize Kalesi, aşağı kale, iç kale ve dış kale olmak 3 farklı bölümden meydana gelmiş olsa da, önemli bir kısmı hasar görmüştür. İç kale kısmı Cenevizliler zamanında yapılan Rize Kalesi, Bizans İmparatorluğu döneminde büyük bir onarımdan geçmiştir.

Büyük Deniz Gölü

Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın en popüler doğal güzelliklerinden biri olan Büyük Deniz Gölü, bu bölgede bulunan en büyük buzul gölüdür. Kaçkar Dağları’nın yeşil ormanları arasında muhteşem bir doğal güzelliği sunan Büyük Deniz Gölü, doğaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği alanlardan biridir.

Ayder Yaylası üzerinden ulaşımın sağlandığı Büyük Deniz Gölünü, Rize’ye yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Büyük Gülbahar Sultan Camii

Rize şehir merkezinde yer alan Büyük Gülbahar Sultan Camii, iç ve dış mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Gülbahar Sultan Mahallesi içerisinde yer alan tarihi cami, günümüze kadar birçok kez hasar görmüş ve yıkılıp tekrardan yapılmıştır.

Dikdörtgen plan üzerine inşa edilen caminin orijinal mimarisi kaybolmuş olsa da, sonraki süreçlerde farklı mimari yapılar kullanılarak inşa edilerek günümüze kadar ibadete açık vaziyette kalmıştır.

Rize Müzesi

İçerisinde 1000’den fazla etnografik eser bulunan Rize Müzesi, 70’in üzerinde de arkeolojik esere ev sahipliği yapmaktadır.

1984’te Atatürk evi şeklinde hizmet veren Rize Müzesi, 1998 yılında müzeye çevrilerek günümüze kadar müze olarak hizmet vermeye devam etmiştir. Müze içerisinde aynı zamanda eski dönemlere ait el yazması birçok eser ile birlikte, 600 kadar sikke bulunmaktadır.

Ayder Yaylası Kaplıcaları

Rize’nin en ünlü yaylalarından biri olan Ayder Yaylasında bulunan kaplıcalar, şifalı suyu ile Rize turizmine önemli katkı sağlamaktadır. Muhteşem doğal güzellikleri bir arada barındıran Ayder Yaylası, aynı zamanda kaplıcaları ile de Rize’nin termal turizmine önemli katkılar sağlar.

Özellikle 2005 yılından sonra önemli bir termal merkez haline dönüştürülen kaplıcalar, hava şartlarının elverişli olduğu mevsimlerde adeta ziyaretçi akınına uğramaktadır. Kaplıca çevresinde bulunan sosyal tesisler kaplıcalara gelenlerin konaklaması ve yeme-içme ihtiyaçlarını karşılamaları için hizmet vermektedirler.

Kemer Köprüler

Bilindiği üzere Karadeniz Bölgesi derin vadiler ve dere yatakları ile zengin bölgelerimizden biridir. Bundan yüzlerce yıl önce bölgede yaşayan insanlar dere yataklarını ve derin vadileri aşmak için, bölgeye birçok köprü inşa etmiştir. Bu sebeple Rize genelinde bulunan kemer köprüler, aynı zamanda tarihi birer yapı niteliğindedir.

Tarihi özellikleri nedeniyle Rize gezilecek yerler listelerinde gezginlerin yer verdiği bu köprülerin doğal güzelliklerin içerisinde inşa edilmiş olması, ayrıca cezp edicidir.

İslam Paşa Camii

Rize’nin en eski ibadethanelerinden biri olan İslam Paşa Camii, Kurşunlu Camii adıyla da bilinmekte olup 1571 yılında inşa edilmiştir 22 cami İskender Cafer Paşa’nın talimatı ile yaptırılmıştır. Dikdörtgen plan üzerine inşa edilen İslam Paşa Camii, Rize şehir merkezinde ismini aldığı mahallede bulunmaktadır.

Şimşirli Köyü Camii

İkizdere ilçesine bağlı zincirli köyünde bulunan Şimşirli Köyü Camii, 1857 yılında yaptırılmıştır. Aslında caminin yapımına 1853 yılında başlanmış olup, 4 yılda ancak yapımı tamamlanmıştır. Caminin yakınında bulunan ve aynı yıl inşa edilen küçük bir medresede, tarihi yapısı ile ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.

Gelin Tülü Şelalesi

Rize’nin doğal güzellikleri arasındaki Gelin Tülü Şelalesi, Ayder Yaylası’nda bulunmaktadır. Kaçkar Dağları eteklerindeki Kavrun deresine akan bu muhteşem doğal güzellik, ilkbahar ve yaz aylarında daha çok yerli turistlerin ve yöre halkının ziyaret ettiği yerler arasındadır.

Bu şelalenin en önemli özelliği, Türkiye’nin en uzun şelalesi olmasıdır. Rize il merkezinden 90 kilometrelik uzaklıkta bulunan Gelin Tülü Şelalesini ziyaret ederek, aynı zamanda Ayder Yaylası’nın diğer doğal güzelliklerini de görebilirsiniz.

Rize gezi rehberi ile ilgili sormak istedikleriniz veya önerileriniz için aşağıdan yorum bırakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *