Ray Spotlar ile Aydınlatma İçin 5 Temel İpucu

«

Ray spotlar günümüzde modern aydınlatmanın en önemlileri arasındadır. Hareket kabiliyeti, çeşitli spotlar ve kolay kurulum, mimarların ve tasarımcıların bu spotları çeşitli ofis, konut ve özellikle ticari alanların, yani mağazaların ve atölyelerin iç dekorasyonunda kullanmalarına neden olmuştur. Ray spotları popülaritesi ve yaygın kullanımı nedeniyle, bir ray spotun ışığından en iyi şekilde yararlanabilmeniz için bu spotu kullanmanın ipuçlarını öğrenmek gerekir. Bu makalede, ray spotlarını kullanarak, aydınlatma için 5 temel noktayı  tartıştık. Ray Spotlar ile Aydınlatma İçin 5 Temel İpucu.

Ray Spotun Gücünü Alana Göre Seçin

Ray spotların kullanımındaki en önemli konulardan biri, uygun alan gücüne sahip bir ray spot seçmektir. Ray spotunuzun gücü, alan kullanımına, alana, yüksekliğe ve alan aydınlatmasının türüne bağlı olarak değişebilir. Ray spotunun yüksek ışığı gözün sersemlemesine neden olurken, diğer yandan düşük ışık nesnelerin ve alanın düzgün görülmemesine neden olur. Bu nedenle, bir aydınlatma uzmanına danışarak veya dialux yazılımı kullanarak ray spotunuzun  tam sayısını ve gücünü elde etmeniz gerekir.

Ray spotlarını satın almak için tavsiyeye ihtiyacınız varsa, Ecowat teknik uzmanları bunu sizin için ücretsiz olarak yapacaktır.

Daha Kaliteli Ray Spotlar, Daha Fazla Renk Geriverimi (CRI)

Aydınlatma alanında, renk geriverim indeksi veya CRI adı verilen bir indeks vardır. Bu gösterge, ray spot ışığının altındaki nesnelerin renginin güneşin altındaki nesnelerin rengine yakınlığını gösterir, başka bir deyişle, CRI ışıkları, ışığınızın bu konudaki nesnelerin gerçek renklerini ne kadar gösterdiğini belirtir, güneş rengi göstergesi  100 olarak kabul edilir. Ecowat ray spotların CRI 95’in üzerindedir.  Mekanın güzelliği üzerindeki etkisini fark etmek için bu ray spot ile yeni dizayn edilmiş bir alanda olmak yeterlidir, şimdi ticari komplekslerde yürürseniz, bazı mağazaların ray spot ışığının diğer mağazalardan daha şeffaf ve hoş olduğunu fark edeceksiniz. Bu nedenle, ray spotunuzu iyi seçmeye çalışın, ürünlerinizin satışları üzerindeki etkisini fark etmek için yüksek renk indeksine sahip bir ışık kullanın.

Ray Spotun Kalitesiz Rayı Bir Sorun Haline Gelir

Ray spotları tavana veya duvara ray ile tutturulur ve içinde hareket eder. Şimdi raylara başka bir spot ekleyerek raylarınızı yeniden şekillendirmeyi veya bükmeyi düşünün. Ek olarak, bazı durumlarda, ray ışığını hareket ettirdiğiniz zaman ışık aniden kapatılabilir ve açılmayabilir. Bütün bunlar düşük kaliteli rayların kullanımından kaynaklanıyor. Ray spotun kalitesine sahip bir rayın tamamı alüminyumdur ve tasarımı, spotun maksimum ağırlığını taşıyacak şekilde olmalıdır. Ek olarak, tüm ray noktalarının spotlar için en fazla iletkenliğe sahip olması için içinde bakır teller kullanılmalıdır. Bu yüzden ray spotunuzun kalitesini, kalitesiz rayların bozmasına izin vermeyin.

Ray Spotların Aydınlatma Prensiplerine Dikkat Edin

Gerçek şu ki, bazı ürünlerin yüksek popülaritesi, bu ürünlerin kullanım prensiplerine uyulmadan birçok durumda kullanılmasına neden olmakta ve bu nedenle istenen kaliteye ulaşılamamaktadır. Ray spotları söz konusu olduğunda, ray spotlarının aydınlatma prensiplerine de uymanız gerekir. Bu ilkeler hiçbir şekilde karmaşık değildir. Sadece ray  aydınlatmasında bu noktalara dikkat edin:

  • Geniş alanların genel ve kamusal aydınlatması için sadece ray spotlar kullanmamaya çalışın, farklı modeller ile tamamlayın.
  • Giysi rafları, tabelalar, posterler veya başka herhangi bir nesne gibi duvardaki nesneleri aydınlatmak için, tavana duvardan ray spotlarının arasındaki mesafeye dikkat edin. Standart bir mesafe elde etmek için, rafınızın veya resminizin merkezinin tavana kadar olan yüksekliğini ölçün. Ardından, ray spotunu duvardan istenen mesafesini elde etmek için elde edilen sayıyı 0,55 ile çarpın, örneğin, rafın merkezinin tavana yüksekliği 1 metre ise, ray spotunuz tavana ve duvardan 0,55 metre mesafede monte edilmelidir.
  • Bir ray üzerindeki çok sayıda ray spotu, alanınızı çok kalabalık hale getirebilir ve ortam sıcaklığı artışı üzerinde düşük bir etkiye sahip olabilir. Bu yüzden ray spotlarının hizalanmasında dikkatli olun.
  • En büyük etkinlik, istediğiniz alana ışığı yansıtmak için, ray spotu 360 derece çevirebilirsiniz. Olasılıktan sonra 360 derecelik bir ray hafif açılı dönüşü kullanın. Duvardaki ray spota dik olarak, duvarın komplikasyonları, yani posta ve yükseklikleri daha fazla görülür ve ayrıca ışığı duvardan uzaklaştırarak daha fazla alan aydınlatılır.

Raylı Aydınlatma Sisteminin Hatlarını Dilediğiniz Gibi Tasarlayabilirsiniz

Ray spotları, bir ray ek aparatı kullanılarak birbirine bağlanabilir. Bu ray ek aparatlarının düz , L şekli, T şekli, 90 derece ve hareketli modelleri mevcuttur.   Böylece istediğiniz bir rayı istenilen uzunlukta kullanabilmenin yanı sıra, raylarınızı çeşitli şekil ve hizalamalara yerleştirerek aydınlatma sisteminizi daha güzel ve özel hale getirebilirsiniz.

Yukarıdaki maddeler, ray spotları kullanarak bir mekanı aydınlatmak için en önemli noktalardı. Ray spotlar hakkında daha fazla bilgi almak veya ray spot siparişi vermek için Ecowat aydınlatma uzmanlarıyla 0212-211-50-00 telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *