«

Öğretmen atamalarında mülakatların kaldırılacağı sözü verilen 11 Nisan 2023 tarihindeki AK Parti seçim beyannamesi üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı’nın mülakat uygulamalarını değerlendiren makale. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları, eski bakanların sözleri ve mevcut durumun detaylı analiziyle birlikte, öğretmen adaylarının beklentileri ve mülakatsız atama talepleri üzerine odaklanan içerik.

Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan, genel seçim öncesi 11 Nisan 2023 tarihinde Ak Parti seçim beyannamesini okuyup “Kamuya alımlarda mülakatların kaldırılacağını açıkladı”. Bu açıklamadan birkaç gün sonra ortak canlı yayın programında “ Tartışmaların içine düşmemek, kafalarda soru işareti bırakmamak için başarı sıralamasına göre atamaları gerçekleştireceğiz.” dedi. Yine hem hükümetin hem de sayın cumhurbaşkanımızın sosyal medya hesaplarında görsellerle beraber mülakatların artık olmayacağı paylaşıldı.

Ak Parti’nin seçim reklamında mülakatların kalkacağı, sınıfta ders anlatan bir öğretmenin yer alması ile tekrarlandı.

Mülakatsız Atama Sözü Öğretmenlerde Tutulmalı

Bir önceki Milli Eğitim Bakanı sayın Mahmut Özer canlı televizyon programında öğretmenler için mülakat olmayacağını, tek kriter olarak KPSS puan üstünlüğünün alınıp öğretmen atamalarının bir hafta, on gün gibi bir sürede hızlıca yapılacağını belirtti.

Mülakatsız Atama Sözü Tutulmalı

2018’den itibaren yapılmakta olan sayın Ziya Selçuk ve Mahmut Özer dönemindeki mülakat sistemi, sayın cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarından dolayı % 0 etkiliydi. KPSS puanı ne ise o veriliyordu yani yuvarlama usülü uygulanıyordu. Örnek verecek olursak: KPSS puanı 84,33019 olan bir öğretmene 84 veriliyor, KPSS puanı 84,71462 olana 85 veriliyordu. Haliyle bir çok kişinin mülakat puanı aynı olduğundan tekrar KPSS puanına bakılıyor, sıralamalar değişmiyordu. Kısaca mülakat sözde yapılıyordu denilebilir.

Şu an geldiğimiz noktada Milli Eğitim Bakanı sayın Yusuf Tekin mülakatları %100’den %50’ye düşürüyoruz diyor ancak bu doğru değil. Çünkü kaldırılmasına söz verilen mülakatın aslında hiçbir etkisi yoktu. Mülakat yapmak için; kendini ifade edemeyen, müfredat bilmeyen, Öğretmenlik Alan Bilgisi Test (ÖABT) ortalaması düşük öğretmenler var gibi gerekçeler sunuldu ancak hiçbiri gerçeği yansıtmıyor.

Yapılmak istenen mülakat içeriğinde birçok hata var. Kamera kaydı olacak şekilde öğrencisiz sınıfta 45 dakika ders anlatma, mülakata girecek adayları komisyonların bilmemesi, çevrim içi ve çok basit sınavlarla uzman olan üç jürinin puanlama yapması gibi. Teknik detay kısmına çok girmek istemiyoruz çünkü burası Türkiye. Milletimizin gözünde mülakat torpil ve adam kayırmadan öteye gitmiyor. Hele ki Sayın Cumhurbaşkanı apaçık söz verdiği için atama bekleyen öğretmenler açısından mülakatların yapılması tartışmaya kapalıdır. Mülakatlar nasıl yapılmalı tartışması içine çekilmek istemiyoruz.

Mülakatsız Atama Sözü

12 yıl okul okuyup daha sonra lisans eğitimi görüp staj uygulaması yaptık. Yeterliliğimizi kanıtladıktan sonra diplomalarımıza sahip olduk. Bu yetmedi yüz binlerce kişinin girdiği üç oturum KPSS’de puan ve sıralamalarımızı elde ettik. Öğretmen atamaları söz verildiği gibi mülakatsız olarak sadece liyakat esaslı gerçekleşmelidir.

Atama bekleyen öğretmenler olarak beklentimiz ve isteğimiz şudur: Mülakat değil, liyakat istiyoruz! Ocak ayında mülakatsız atama takviminin yayınlanmasını bekliyoruz. Verilen vaatlerin ivedilikle resmiyete dökülmesi gerekir.

Not: Öğretmenlerin bakış açısından yazılmış bu makale, eğitim sistemimizdeki önemli değişikliklere odaklanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 Nisan 2023 tarihindeki seçim beyannamesinde mülakatsız atama sözü vermesi ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konudaki tutumu, öğretmen adaylarının beklentileri ve eleştirileriyle birlikte detaylı bir şekilde ele alınıyor. Yazının ana teması, öğretmenlerin mülakat sistemine yönelik eleştirileri ve mülakatsız atama talepleri üzerine odaklanıyor.

Kaynak: https://habergalerisi.com/mulakatsiz-atama-sozu-ogretmenlerde-tutulmali-134541-haberi

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Mirket

  Öğretmenler genel seçim öncesi verilen mülakatlar kaldırılacak vaadinin yerine getirilmesini istiyor

 2. MÜLAKATSIZ

  Sayın Cumhurbaşkanımız söz verdi. Mülakatı kaldıracağız dedi. Verilen sözün tutulmasını istiyoruz

  Öğretmenler Mülakatsız atama takviminin açıklanmasını istiyor

 3. Sazcı

  20 senedir AK Parti’ye oy atan babamın dediğini aynen aktarıyorum:
  “Mülakatı kaldırmazlarsa daha da oy moy vermem.”
  Halkın sesi mülakata hayır.
  Öğretmenler ve aileleri genel seçimde verilen mülakatsız atama sözünün tutulmasını bekliyor.

 4. Eylem

  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın biz öğretmenlere vermiş olduğu mülakatsız atama sözünün yerine getirilmesini istiyoruz.

 5. Hasibe

  Devlet sözü yerde kalmasın. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öğretmenlere vermiş olduğu mülakatsız atama sözünün yerine getirilmesini istiyoruz. Cumhurbaşkanımıza güveniyoruz mülakat kalkacak.

 6. Ceycey Öğretmen

  Mülakatın kaldırılacağına dair verilen söz tutulsun ve mülâkatsız atama takvimi açıklansın istiyoruz.

 7. Bahar

  Öğretmen atamalarının mülakat ile yapılması, torpil ile yapılması anlamına gelir. Sn Cumhurbaşkanımız söz verdi, mülakatı kaldırmalıdır.

 8. Rumeysa

  Merhaba biz atama bekleyen öğretmenler olarak bizlere verilen mülakatsız atama sözünün tutulmasını istiyoruz.

 9. Asel

  Mülakatsız adil atama istiyoruz

 10. Ayşe Y.

  Biz öğretmenler olarak torpille eşdeğer manadaki mülakatı reddediyoruz. Hakkımız olan Kpss puanlarıyla atanmak istiyoruz.
  Mülakata Hayır!

 11. Emre Sandıkçı

  Genel seçim öncesinde söz verildiği gibi mülakatın kaldırılmasını istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın söz verdiği gibi mülakatı kaldıracağından eminiz

 12. Beste

  Mülakatsız atama sözünün tutulmasını bekliyoruz.

 13. Boran

  Söz verdiği üzere öğretmenler atamalarında mülakatın kaldırılması gerekmektedir.

 14. Sevgi

  Öğretmenler mülakatsız atama bekliyor. Çünkü genel seçim öncesi öğretmenlere bu söz verildi.

 15. Yusuf

  Öğretmenlerin genel seçim vaadi olan “Öğretmen alımlarında mülakat kaldırılacak, alımlarda tek kriter KPSS olacak.” sözünün yerine getirilmesini istemesinden doğal bir şey yok.

 16. Mine

  Söz verildiği gibi öğretmen Mülakatları kalksın liyakatli bir atama yapılsın. Mülakat kalkmazsa ailem oy vermeyecek bir daha

 17. Öğretmen

  Sn Cumhurbaşkanımız @RTErdogan : Kamuda mülakatı kaldıracağız

  Sn @prof_mahmutozer : Atamalar Mülakatsız olarak Kpss puanıyla olacak.

  @Akparti seçim videosunda öğretmen fotoğrafı var.

  Öğretmenler ve aileleri verilen sözün resmiyete dökülmesini bekliyor

  #MülakataHayır

 18. Batu

  Sözlerin tutulmasını istiyoruz.

 19. Nuray Bülbül

  Sn.Cumhurbaşkanımız Öğretmen ve Aileleri mülakatsız atama haberini sizden umutla bekliyor.

 20. hhn

  Öğretmenlikte mülakat kaldırılmadır, devlet büyüklerimiz söz verdi. Mülakat değil liyakat önemli.

 21. Tadic

  Söz verip tutmamak için elinden geleni yapmak çok komik

 22. sedat kırmacı

  Sayın Cumhurbaşkanımız söz verdi.
  Mülakatı kaldıracağız dedi. Artık verilen sözün tutulmasını istiyoruz

  Öğretmenler Mülakatsız atama takviminin açıklanmasını istiyor…

 23. Ayşe

  Sayın cumhurbaşkanımızın verdiği sözü tutacağına olan inancımız tam.Mülakat varsa adalet yoktur çünkü subjektif bir değerlendirmedir.

 24. Sınıf öğretmeni

  Öğretmenler olarak sayın cumhurbaşkanımızdan seçimden önce mülakat kalkacak sözünü tutmasını bekliyoruz. Atama bekleyen öğretmenler olarak mülakatın kaldırılmasını istiyoruz.

 25. Terazi

  İnancı olan mülakatı yapmaz salın öğretmenleri

 26. Begüm

  Sayın Cumhurbaşkanımızdan vermiş olduğu söz üzerine mülakatsız yüksek bir atama yapmasını istiyoruz

 27. Serhat

  Öğretmenlere verilen sözler tutulmalıdır. Liyakatla atama esas alınmalıdır

 28. Kedi

  Alın teri ile öğretmen atayın mülakat kayırmadır