«

Çağlar Birituna Kimdir?

Merhaba, Ben Çağlar Birituna, 1983 İzmir doğumluyum.

Turizm sektörüne 1998 yılında Turizm Otelcilik Meslek Lisesi stajı ile başladım. İlk sene İzmir Princess Hotel’de, sonraki yıl ise İzmir THY biletleme ofisinde görev aldım. Lise sonrasında Muğla Üniversitesi Seyahat Acenteciliği Bölümü ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni tamamladım. Üniversite için geldiğim Fethiye’de, 2001 yılında bir yat kiralama firmasında işe başladım. 10 yıl sonunda bu işletmeden ayrılarak farklı bir yat kiralama acentesine geçiş yaptım. Yine bu firmada da 10 yıl görev aldıktan sonra 2021 yılında Mavi Yolculuk Organizasyon Yatçılık Turizm Ltd Şti’ni kurdum. Aynı zamanda Simi Turizm Ltd Şti’nin ortağı, Birituna Turizmin yöneticiliğini, 1 teknenin donatanlığını, 9 teknenin merkez acenteliğini üstlenmekteyim.

Mavi Yolculuk Organizasyon Yatçılık ve Turizmin Sektördeki Rolü Nedir?

Mavi Yolculuk Yatçılık kurulduğu 2021 yılından bu yana ağırlıklı Türk misafirlere hitap ederek, yıllar içindeki tecrübeleri ışığında, misafir memnuniyeti odaklı olarak, sektörün en büyük operasyon yapan firmaları arasında yer almaktadır. Bodrum’dan Antalya’ya kadar operasyon kabiliyeti olan firmamız; misafirlerimizin havalimanı transferlerinden kumanya organizasyonuna kadar, bulundukları limandan karşılayıp tekneye biniş saatlerine kadar, valizlerini güvenli bir şekilde muhafaza edilmesine kadar yolcularımızın rahatlığı için tüm desteği sağlamaktadır. Tecrübeli ve en az sektörde on yıl deneyime sahip ofis ekibimiz mutlaka bulunduğunuz limanda misafirlerimizi karşılayıp, önceden kontrolleri yapılmış hazır vaziyetteki teknelerimize kadar sizlere eşlik etmektedir. Yine misafirlerimizi tekne tatilleri sonrasında karşılayıp, araçlarına kadar eşlik ederek ve ilerleyen yıl için planlamalar yaparak yolcu etmekteyiz.

Mavi Yolculuk Yatçılık Firmasının Uzmanlık Alanı Nedir?

Firmamız TÜRSAB belgeli olması sebebi ile turizm faaliyetlerinin tamamını gerçekleştirme hakkına sahip olmasına rağmen bizlerin uzmanlık ve faaliyet alanı yatçılık sektörüdür.

Hangi Tür Tekneler İle İşbirliği İçindesiniz?

Bizler her ne kadar motoryat, yelkenli ve katamaran kiralayabilen ( % 10 ) bir firma olsak da , %80 oranında gulet kiralama, %10 oranında ise trawler kiralama faaliyetleri gösteriyoruz.

Gulet kiralama faaliyetlerimizin çoğunluğu, sahibi olduğumuz veya işletmesini yaptığımız 4-8 kabinli teknelere oluyor. Fakat önceki yıllarda hizmet verdiğimiz ve mutlu olan misafirlerimizin geri dönüşlerinde veya referanslarıyla bize ulaşan kişilere eğer teknelerimiz dolu ise partnerlerimize başvurup yine bizlerle aynı kalitede hizmet verebilen, fiyat avantajı sağlayan seçenekleri misafirlerimizle paylaşıyoruz. Filomuz dışında tercih ettiğimiz teknelerin bizleri mahcup etmemesi ve misafirlerimizin beklentilerinin tamamını karşılayabilmesi için oldukça hassas davranıyoruz. Tanımadığımız veya olumlu referans almadığımız hiçbir tekneyle çalışmayı tercih etmiyoruz. Ağırlıklı olarak teknelerin çıkış günü olan cumartesi günü oluşabilecek sorunlar misafirlerimizi mutsuz edebileceği gibi her hafta onlarca tekne çıkışı planlayan bizlerin de operasyon sürecini sekteye uğratabiliyor. Öncelik tabi ki misafirlerimizin mutlu olması fakat bizlerin de diğer misafirlerimize ayıracağımız zamanı sorun çözmek ile harcamak istemediğimiz için emin olmadığımız teknelerle çalışmayı kesinlikle tercih etmiyoruz.

Başarı Sizce Nedir?

Tabii ki burası bir ticarethane ve mümkün olan en fazla gelir hedeflenmektedir. Belki de Mavi Yolculuk Yatçılık Firması olarak farkımız burada ortaya çıkıyor. Az misafire ulaşıp çok gelir elde etmek yerine, hizmet kalitesini bozmadan mümkün olduğunca fazla misafirimize hizmet vererek beklentilerimiz dahilindeki rakamlara ulaşmaya çalışıyoruz. Ama sormak istediğiniz manevi kısım ise 24-25 yıl içinde gerek ofis gerekse tekne personelleri içinde birçok mesai arkadaşımız oldu. Biz de Stajyer olan ve daha sonra gemici olarak çalışan arkadaşlarımız, şu anda ultra lüks yatlarda kaptanlık yapıyorlar. Bu durum açıkçası çok gurur verici.

Genellikle Türk Mavi Tur Misafirleriniz Sizi Çok Zorluyor mu?

Öncelikle işimiz birçok bileşeni doğru şekilde bir araya toplayarak başarmamız gereken ve önceliği hizmet olan bir sektör. Dolayısıyla şikâyet etme lüksümüz yok fakat talepte bulunan kişilere doğru sorular sorup, aldığımız detaylara göre doğru yatı önermemiz gerekiyor. Güçlü iletişim ile tekne kiralama yapacak kişilerin beklenti ve ayrıntılarını net analiz etmemiz; bunun sonucunda ürün fiyat endeksinin gerçek olmasını sağlamamamız gerekiyor. Yine de % 100 mutluluğu sağlayamadığımız zamanlar oluyor. Eğer misafirimizin beklentilerini halen karşılayamadıysak konu hakkında gerekli açıklamaları detaylandırarak kendilerine iletiyoruz.

Yıllar İçinde Yaşadığınız Komik Anılar Var mı?

Evet tabii ki var olmaz mı… Özel tekne kiralayan bir grup misafirimiz piknik tüpleri, yatak döşek, yastık vs yüklenip gelmişlerdi. Hepsinin teknemizde fazlasıyla mevcut olduğunu ve düzenli olarak değiştirildiğini anlatıp eşyalarını araçlarında bırakmaları gerektiğini anlatmıştık fakat trajikomik bir misafirimizden bahsetmek isterim. Yıllar önce yeni yapılmış bir guleti, kış aylarında iki aylığına çok makul ücretlerle rezerve etmiştik ve düşük kârlarla misafirlerimize sunmuştuk. Şu anki fiyatları düşündüğümüzde misafirlerimiz üçte bir ücret ödediler, çok mutlu şekilde tatillerini tamamladılar fakat tekne mürettebatını oldukça yormuşlardı. Aradan yıllar geçti ve telefonum çaldı. Çağlar bey biz yeni tekne satın aldık, sizler de pazarlayabilir misiniz dediler. Tekneyi daha önce biliyordum, kondisyonu ve dizaynı oldukça iyiydi. Akabinde mürettebatla ve su sporu gibi detaylarla ilgili sorular sorarken İstanbullu eski misafirimiz yalnız Çağlar Bey biliyorsunuz Türkler tekneye bindiğinde tekneyi satın almış zannediyorlar, biz sadece yabancı misafir kabul ediyoruz dedi. Cevabım bu şekildeydi, aramıza hoş geldiniz fakat biz yıllardır Türk misafirlerimize hizmet ediyoruz ve mutlu etmek için elimizden geleni yapıyoruz oldu. Sanırım tam sorunuzun karşılığı olmasa da bu notun kayıtlarda kalması gerektiğini düşünüyorum.

En İyi Tekne Arkadaşımın Teknesi mi?

Evet ben sonuna kadar bu lafın arkasındayım. Yıllar içinde birçok misafirimiz denizi çok sevdikleri ve sürekli tekne kiraladıkları için 3-5 yılda amorti eder, diyerek tekne sahibi oldular. Her birine bu işin göründüğü kadar karlı ve kolay olmadığını anlatmaya çalıştım. Genellikle duyduğum, en kötü birkaç hafta biz çıkar birkaç haftada kiraya veririm, şeklinde yanıt aldım. Tersane süreci, mürettebatla ilişkiler, liman, çamaşır, arıza, çıkış işlemleri, yolcuların ağırlanması ve mutlu şekilde teknelerden ayrılması aşaması, yeni tekne sahibi çoğu eski yolcumuz için zorlu geçti. Bazı misafirlerimiz ise yelkenli satın alıp ve amatör kaptan ehliyeti alarak belki hayallerini gerçekleştirdiler, belki bir macera içine atıldılar. Kimi teknesini sattı kimi ise devam ediyor. Zaman zaman mavi yolculuk planlayıp kişi sayıları arttığında yine bizlerle iletişim kuruyorlar ve bizlerden tekne kiralama yapıyorlar.

Tekne Kiralayarak Mavi Tura Çıkacak Kişiler Yemek Alışverişini Nasıl Planlıyor?

Kumanya planlamasında doğru ve gerektiği kadar alınması için bir hafta misafirlerimizle iletişim içinde olup, eksiksiz olarak tekneye ulaşımları konusunda yardımcı oluyoruz. Bu planlama için ekstra bir ücret talep etmiyoruz. Misafirlerimiz geldiği zaman tedarikçilerimize kendileri ödemeyi yapıyor.

Yeri gelmişken şu konuya da açıklama getirmek isterim; yolcularımız ne yemek isterlerse aynı menüyü personelimize de alıyoruz. Mavi yolculuk turlarının ilk başlarından beri süreç bu şekilde ilerliyor.

Yat Kiralayan Kişiler Yemeklerini Kendileri mi Alıyor?

Dileyen misafirlerimiz tabii ki alışverişlerini kendilerini yapabilirler fakat bu süreç 4 – 5 saat sürmektedir, dolayısıyla özellikle temmuz ve ağustos aylarında sıcakta uğraşmak istemiyorlar ve bizden yardım talep ediyorlar. Biz bu aşamada elimizdeki menüleri ve ihtiyaç listelerini misafirlerimizle paylaşıyoruz.

Tekne Kiralama Yapan Misafirler Yemeklerini Kendileri mi Pişiriyor?

Yelkenli ve katamaranlarda isteğe bağlı olarak tekne misafirlerimiz aşçı talebinde bulunabiliyorlar. Böyle bir talepte ekstra ücret ödemeleri gerekiyor fakat motoryat, trawler veya gulet kiralama yapan misafirlerimiz tam bir ekiple karşılaşıyorlar. Yani kaptan, aşçı, gemici ve kiraladıkları teknenin konforuna göre hostes olabiliyor. Bu tür teknelerde personel fiyata dahil oluyor.

Çağlar Birituna’nın Hedefleri Nedir?

Daha önce de bahsettiğim gibi çok genç yaşlarda turizm sektörüne dahil oldum. Yıllar içinde ve çok çalışarak bugünlere geldim. Ofis tarafındaki hedefim Fethiye bölgesini yine merkez olarak tutarak Marmaris, Bozburun ve Bodrum da ofisler kurup daha çok tekne donatanı ile iş birliği içinde olabilmek. Tekneler kısmında ise filomuzdaki yeni tekne adetini arttırıp, misafirlerimize kendi mürettebatımız ile kusursuz servis verebilmek.

Yat Kiralama Sektörü Hakkında Gelecekteki Düşünceleriniz Nelerdir?

Firmamız çok yeni olsa da bizler hayatının çok uzun sürecini turizm ve yat kiralama sektörünün içinde geçirdik. 1990 lı yılların sonu, 2000 li yılların başında internetin herkes tarafından bilinmediği veya mail yoluyla sunumların çok seyrek yapıldığı zamanları biliyoruz. Şu anda ise yapay zekayı, tekne kiralama yolcularının merhaba demeden tekne kiralayabildikleri görüyoruz. Dolayısıyla firma olarak bizlerde teknolojiyi hayatımıza dahil edip, daha hızlı misafirlerimize ulaşmayı hedefliyoruz. Hızlı ulaşmayı hedeflerken her zaman birebir iletişimin, istenilen ürünle alakalı verilen bilginin samimiyetle ve tecrübeyle aktarılması gerektiğini de düşünüyoruz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *