Kurban Bayramı Tatil Trendleri

Google Trendler, Kurban Bayramı tatili için yurt içi seyahat aramalarında %20 artış olduğunu gösteriyor.

«

Kurban Bayramı tatili ve yaz sezonunun yaklaşmasıyla birlikte seyahat planları da hız kazanmaya başladı. Google Trendler’e göre, Mayıs ayı itibariyle yurt içi uçak bileti aramaları geçen yıla oranla %20 artış gösterdi. Kurban Bayramı Tatil Trendleri nelerdir? Tatilseverlerin gözde yurt içi destinasyonları ise sırasıyla Antalya, Bodrum, Fethiye, Alanya ve Marmaris oldu. Ayrıca, Gemini de tatil planlamalarında kullanıcılara yardımcı olarak rota oluşturma ve seyahat ipuçları sunma konusunda faydalı bilgiler paylaşıyor.

Belirli bir dönemde belirli bir terim için yapılan aramalardaki artış oranını hesaplayarak ortaya çıkan Google Trendler, yaz aylarına yaklaştığımız bu dönemde en çok merak edilen ve aranan konuları ortaya koyuyor. Kurban Bayramı tatili için rota oluşturmaya başlayanlar, belirli aramalarda yoğunlaşıyor. Mayıs’ın ilk yarısında otobüs bileti aramaları geçen seneye kıyasla benzer seviyelerde kalırken, yurt içi uçak bileti aramalarındaki %20’lik artış dikkat çekiyor. Yurt içi seyahatseverlerin yaz yaklaşırken favori destinasyonları arasında Antalya, Bodrum, Fethiye, Alanya ve Marmaris öne çıkıyor. Şehir otellerinin popülaritesinin artmasıyla Nisan ayında yurt içi destinasyon aramaları %41, gezilecek yerler ve yapılacak aktivitelerle ilgili aramalar ise %69 artış gösterdi. Kurban Bayramı’na yaklaşırken Fethiye ve Marmaris gibi destinasyonlar, Ramazan Bayramı’na kıyasla daha fazla ilgi gördü ve en çok aranan yerler arasında yer aldı. Özellikle Fethiye, Mayıs ayının ilk iki haftasında yıllık bazda %30’un üzerinde bir arama artışı yaşadı.

Kurban Bayramı Tatil Trendleri

Kültür turları, otel tatili ve Yunan adalarına olan ilgi de artış gösterdi. Google Trendler’e göre, son dönemde yapılan aramalar bu yaz sezonunun trendlerine de ışık tutuyor. Bu sene Yunan adalarına vizesiz seyahat imkanının başlamasıyla, Sakız Adası, Midilli Adası, Kos, Rodos ve Mykonos en çok aranan Yunan adaları destinasyonları oldu. Kültür turlarına olan ilgi de önemli bir artış gösterdi. Yurt içi tur destinasyonları arasında Karadeniz Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Mardin ile Gaziantep öne çıkarken, yurt dışında Balkanlar en popüler destinasyon oldu. Pandemi döneminde büyük ilgi gören villa turizmine yönelik aramaların ise doygunluğa ulaştığı ve otel tatili kategorisinin altında kaldığı görüldü. Mayıs ayının ilk haftasında villa turizmi aramaları, geçen senenin sadece %3 üzerinde kaldı. Yaz sezonu boyunca otel tatilinin popülaritesini koruması bekleniyor.

Google’ın en yetenekli genel yapay zeka modeli olan Gemini, seyahat rotaları ve planlama konusunda kullanıcılarına yardımcı oluyor. Metin, görüntü, ses, video ve kodlama dilleri gibi farklı türdeki bilgileri anlayabilen çok modlu bir model olan Gemini, Kurban Bayramı tatili için kullanıcılara destek sunmaya hazır. Seyahat planları için araştırma yapma imkanı tanıyan ve zaman kazandıran Gemini, farklı platformları inceleyerek kullanıcılara en uygun seçenekleri sunabilir, ihtiyaç duyulan bilgileri derleyebilir ve gerekli platformlara yönlendirebilir.

Gemini ile seyahatinizi planlarken yapabilecekleriniz şunlardır:

  • Uçak bileti ve konaklama seçeneklerini araştırarak size en uygun olanı seçebilirsiniz.
  • Gitmek istediğiniz yere nasıl ulaşabileceğinizi, hangi ulaşım araçlarının olduğunu ve ne kadar süreceğini öğrenebilirsiniz.
  • Gidilecek yerlerde ne yapılabileceğini, hangi turistik yerlerin olduğunu ve yeme içme önerilerini keşfedebilirsiniz.
  • Gideceğiniz yerin konumuna ve hava durumuna göre valizinize almanız gereken eşyalar hakkında öneriler alabilirsiniz.
  • Tatil gün sayınızı belirterek, gezmek istediğiniz yerde yeme içme, kültürel veya deniz tatili gibi farklı konularda tercihinize göre rota ve planlama yapabilirsiniz.
  • Plaj tatili yerine kültürel bir tatil planınız varsa, ziyaret edeceğiniz yerdeki tarihi yapıların mimarisi ve tarihi hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz.
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *