«

Danimarka’nın başkenti olan Kopenhag gezilecek yerler açısından zengin şehirlerden biridir. Mimari, kültür, sanat, bilim, tarih ve doğal güzellikleri dikkat çeken şehir, her sene çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır.  Mevsim fark etmeksizin güzelliğini sergileyen Kopenhag’da gezilecek yerler ile ilgili tavsiyeleri bu yazıda sizler için paylaştık! Kopenhag gezi rehberi niteliğinde yazımızı okumadan buraya seyahat etmeyin!

Kopenhag Gezilecek Yerler Nereleridir?

Tivoli Bahçeleri

Eğlence parkı ya da keyif bahçeleri şeklinde bilinen Tivoli Bahçeleri, Kopenhag’ı ziyaret edenlerin uğrak noktalarından biridir. Şehir merkezinde yer alan park, 1843 yılından beri ziyaretçilere hizmet sunmaktadır. Pek çok oyun çeşidi, yüzlerce bitki, akvaryum, tiyatro ve suni göl gibi birbirinden farklı güzellikler ve aktiviteler park konsepti içinde yer almaktadır.

Küçük Deniz Kızı Heykeli

Kopenhag’ın Langelinie limanındaki bir taşın üzerinde bulunan Küçük Deniz Kızı heykeli, şehrin simgeleri arasında kabul edilir. 1913 yılında yapılan heykel, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği eserlerdendir. Danimarkalı masal yazarı Andersen’in Küçük Deniz Kızı isimli masalından esinlenerek oluşturulan heykel, Kopenhag gezilecek yerler denildiğinde hemen akla gelir.

Nyhvan

17.Yüzyıldan kalma bir sahil bölgesi olarak bilinen Nyhvan, renkli görüntüsüyle ziyaretçileri kendine hayran bırakır. Renk renk şehir evleri, restoran, bar ve kafelerin sıralandığı kanal, şehirdeki sosyal hayatın merkezidir. 450 metre uzunluğundaki kanal, Kopenhag’ın en çok gezilen yerleri listesinde ilk sıralarda yer alır. Değişik ve modern tasarımdaki mimarı yapıları ile öne çıkan bölge, yılın her mevsiminde ziyaret edilebilir.

Kopenhag Gezilecek Yerler
Kopenhag Gezilecek Yerler

Amalienborg Sarayı

Danimarka kraliyet ailesinin evi olarak tanımlanan Amalienborg Sarayı, Kopenhag’da gezilecek yerler arasında bulunur. 1760 yılında inşası tamamlanan saray, görkemli tasarımıyla ilgi çekicidir. Şehir merkezinde konumlanan ve 4 farklı yapıdan oluşan saray, günümüze kadar uzanan tarihi nedeniyle turistlerin en sevdiği noktalardan biridir.

Rosenborg Kalesi

Danimarka’daki rönesans kalelerinden biri olan Rosenborg Kalesi, ülke tarihinde önemli bir yere sahiptir. Önceleri kralların evi olarak kullanılan kale, günümüzde koleksiyonlarla dolu bir müze şeklinde hizmet verir. En az kale kadar dikkat çeken kraliyet bahçesi, özellikle bahar ve yaz aylarında güzelliği ile ziyaretçileri büyüler.

Christiansborg Sarayı

Hükümet binası görevini üstlenen Christiansborg Sarayı’nın 1928 yılında yapımı tamamlanmıştır. Halk arasında Rigsborgen ya da Borgen şeklinde de anılır. Slotsholmen Adası üzerinde konumlanan sarayın bazı bölümleri turistlerin ziyaret edilmesi için açık tutulur.

Rundetaarn

Astronomik gözlemevi amacıyla inşa edilen Rundetaarn Gözlem Kulesi, Rönesans mimarisine dair izler taşır. Binicilik merdivenleri, sarmal koridorlar ve eşsiz Kopenhag manzarası; kulenin öne çıkan özellikleridir.

Stroget Caddesi

Şehir merkezinin en popüler caddeleri arasına giren Stroget Caddesi, alışverişin ana noktası olarak bilinir. Avrupa’nın en uzun yaya yolu özelliğini taşıyan cadde, aynı zamanda Danimarka’nın ilk yayalaştırılan caddesidir. Caddede pek çok farklı mağazanın yer alması, ziyaretçilere hediye ve ihtiyaç alışverişini tek seferde tamamlama fırsatını sunar. Kopenhag gezilecek yerler listesinde yer alan cadde her yıl çok sayıda turisti ağırlar.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *