«

İzmir, tarihi dokusu, sıcak insanları ve eşsiz güzellikleriyle Türkiye’nin en özel şehirlerinden biridir. Bu güzelliklerin en belirgin olduğu yerlerden biri de şüphesiz şehrin tarihi sokaklarıdır. İşte İzmir’in en popüler 5 tarihi sokağı.

 

Kemeraltı Çarşısı: İzmir denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan Kemeraltı, 17. yüzyıldan kalma tarihi dokusuyla ziyaretçilerini büyüler. Daracık sokakları, tarihi hanları ve çeşit çeşit dükkanlarıyla Kemeraltı, alışveriş ve tarih tutkunları için ideal bir durak.

 

Anafartalar Caddesi: İzmir’in kalbi sayılan Anafartalar Caddesi, tarihi binaları, eski sinemaları ve kafeleriyle ünlüdür. Cadde boyunca yürüyüş yaparken, İzmir’in tarihine tanıklık eden yapıları görmek mümkün.

 

Dario Moreno Sokağı: Karşıyaka’nın en ünlü sanatçılarından biri olan Dario Moreno’nun adını taşıyan bu sokak, renkli evleri ve bohem havasıyla bilinir. Sokağın sonunda yer alan Dario Moreno’nun evi, ziyaretçilere açık bir müze olarak hizmet vermektedir.

 

Alsancak Kordon Boyu: Deniz kenarında uzanan bu tarihi yol, palmiye ağaçları, banklar ve kafelerle doludur. Gün batımında Kordon’da yapılan yürüyüşler, İzmir’in eşsiz manzarasını gözler önüne serer.

 

Hisarönü: İzmir Kalesi’nin eteklerinde yer alan Hisarönü, dar sokakları, tarihi evleri ve küçük meydanlarıyla ünlüdür. Burada birçok tarihi yapıyı ziyaret edebilir, sokak sanatçılarının performanslarını izleyebilirsiniz.

 

İzmir, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle her daim ziyaretçilerini kendine hayran bırakır. Bu tarihi sokaklarda yapacağınız bir gezinti, size İzmir’in ruhunu hissettirecek ve şehre olan aşkınızı pekiştirecektir. İzmir’e gelip de bu sokakları gezmeden dönmek olmaz. Her bir sokağında ayrı bir hikaye, ayrı bir tarih yatar. İzmir’in tarihi sokaklarında kaybolmak, şehrin kalbinde bir gezintiye çıkmak isterseniz İzmir gezilecek yerler için oluşturulmuş bu detaylı gezi yazısına bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *