Halikarnas’ın Denizdeki Mirası

Halikarnas'ın izinde sanat ve deniz buluşuyor.

«

Bodrum Belediyesi Kültür AŞ’nin çabalarıyla Bodrum Deniz Müzesi, çizer, çevirmen, yazar, rehber ve tarihçi kimlikleriyle tanınan Halikarnas Balıkçısı’nın mirasını canlı tutmaya devam ediyor. Halikarnas Balıkçısı’nın 134. doğum günü olan “Merhaba Günü”, Bodrum Deniz Müzesi ve Bilgi Yayınevi sponsorluğunda düzenlenen Uluslararası Logo Yarışması ile kutlanacak. Ayrıca, “Deniz Ülkesi” adlı sergi, İstanbul, Londra, Lizbon, Zürih, Nsiros, Bakü ve Bodrum’dan gelen 22 sanatçının eserlerini Bodrum Deniz Müzesi’nde buluşturacak. Halikarnas’ın Denizdeki Mirası makalesi yayında!

Cevat Şakir Kabaağaçlı, Halikarnas Balıkçısı olarak bilinir ve Bodrum’a sürgün olarak geldiği 1925’ten beri özel bir yer edinmiştir. Bodrum Deniz Müzesi ve Bodrum Belediyesi, her yıl 17 Nisan ve 13 Ekim’de doğum ve ölüm yıldönümlerinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek onu anmaktadır.

Merhaba Günü, 17 Nisan 2022’de Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras tarafından ilan edilmiş ve Bodrum Deniz Müzesi tarafından “Merhaba Günü Uluslararası Logo Yarışması” olarak dijital platformda düzenlenmiştir. Yarışmaya dünya genelinden 583 tasarımcı katılmıştır. Yarışmanın seçici kurulu arasında önemli isimler yer almıştır.

Halikarnas’ın Denizdeki Mirası

Ödül töreni, 17 Nisan Çarşamba günü saat 18.00’de Bodrum Deniz Müzesi’nde gerçekleştirilecek ve Alp Kırşan’ın sunumuyla yapılacaktır. Aynı gün ve saatte, “Deniz Ülkesi” sergisinin açılışı da gerçekleşecektir. Sergi, Bodrum Deniz Müzesi’nin özel bir yaşam alanı olarak kurguladığı bir ortamda sanatçıların eserlerini sergileyecek ve Halikarnas Balıkçısı’nın doğum gününü denize adanmış bir etkinlikle kutlayacaktır.

Bodrum Deniz Müzesi, Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın özel koleksiyonu, geleneksel tekne modelleri ve deniz kabukları koleksiyonlarıyla Bodrum’un denizcilik tarihini aydınlatmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, müze eğitim programları, çocuk atölyeleri ve birçok proje ile bölgenin denizcilik kültürünü yaşatmaya çalışmaktadır.

Halikarnas Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Halikarnas Antik Kenti, Bodrum’un merkezine oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Bodrum’a ulaşım için genellikle havayolu, karayolu ve denizyolu gibi seçenekler kullanılmaktadır.

Havayoluyla: Bodrum’a hava yoluyla ulaşmak istiyorsanız, öncelikle Bodrum Milas Havalimanı’na uçuş ayarlayabilirsiniz. Daha sonra havalimanından Halikarnas Antik Kenti’ne taksi, araç kiralama veya toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz.

Karayoluyla: Bodrum’a kara yoluyla ulaşım için Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden otobüs seferleri bulunmaktadır. Bodrum Otogarı’na ulaştıktan sonra Halikarnas Antik Kenti’ne taksi veya toplu taşıma araçları ile gitmek mümkündür.

Denizyoluyla: Eğer Bodrum’a diğer bir kıyı şehrinden geliyorsanız, deniz yoluyla Bodrum Limanı’na ulaşabilirsiniz. Limandan Halikarnas Antik Kenti’ne ulaşım için yine taksi veya toplu taşıma araçları kullanılabilir.

Halikarnas Antik Kenti’ne ulaşım için Bodrum’un merkezinde bulunan turizm bilgi noktalarından veya konakladığınız yerin resepsiyonundan da yardım alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *