«

Etiyopya gezilecek yerler konusunda kültürel açıdan önemli seçeneklerin bulunduğu bir ülkedir. Tarıma elverişli toprakları dolayısıyla insanların en eski çağlardan beri bu ülke üzerinde yaşadığı bilinir. Günümüzde federal cumhuriyet rejimi ile yönetilen Etiyopya, kültürel turların favori destinasyonlarından biridir.

Etiyopya Hakkında Genel Bilgiler

Etiyopya hakkında bilgi almak isteyenlerin dikkatini çekebilecek ilk detay, ülkenin kültürel açıdan çok zengin olmasıdır. Bu zenginliği, diğer pek çok Afrika ülkesinin aksine sömürgeleştirilememiş olmasından kaynaklanır. Pek çok kuzey, güney, doğu ve batı Afrika ülkeleri Avrupalıların sömürgesi haline gelmişken, Etiyopya bu kıtanın bağımsız kalabilen sayılı ülkelerinden olmuştur.

Dünya üzerindeki en kaliteli kahve çekirdeklerinin bu ülkede yetişmektedir. Anavatanı Arabistan yarımadasının güneyi ile Afrika’nın doğusu olan kahve, Etiyopya Cumhuriyeti’nin en önemli ihracat ürünlerinden bir tanesidir. Ayrıca ülkenin en gelişmiş hayvancılık faaliyeti, kümes hayvancılığı üzerinedir.

Etiyopya gezilecek yerler açısından dinî mekanların öne çıktığı, büyük ve kalabalık bir ülkedir. Her yerde görülebileceği gibi bu ülkede de bazı bölgelerin suç oranı bakımından riskli olduğu söylenebilir. Fakat tarihî ve dinî yerlerin yoğunlukta olduğu, bununla beraber en fazla ziyaret alan başkent Addis Ababa ve çevresi oldukça güvenlidir. Ayrıca Etiyopya halkının cana yakınlığı ve misafirperverliği de bu bölgede çok meşhurdur.

Etiyopya’nın Nüfusu Ne Kadardır?

Etiyopya, yüzölçümü bakımından dünyadaki 249 ülke arasında en büyük 27. ülkedir. Tam olarak 1.104.300 metrekarelik yüzölçümüne sahip olan Etiyopya’nın nüfusu tahmini bir değer olarak 110.000.000 milyondan fazladır. Ülkede en son yapılmış olan nüfus sayımlarında ise 73.750.953 vatandaş kayıt altına alınmıştır.

Etiyopya’nın Para Birimi Nedir?

Etiyopya’nın para birimi Birri’dir. Resmi adıyla Etiyopya Birri, Türk Lirası karşısında düşük bir değere sahiptir. Yaklaşık olarak 0.20 – 0.30 Türk Lirası 1 Etiyopya Birri’ne eşdeğerdir.

Etiyopya’da Konuşulan Diller

Etiyopya’da yaşayan halkın büyük bölümü Amhar olarak adlandırılır. Dolayısıyla Etiyopya’nın dili Amharcadır. Bu dil, kendine özgü bir alfabeye sahiptir. Söz konusu alfabeye ise Ge’ez alfabesi denmektedir. Bununla beraber Arapça ile aynı dil ailesinden yani Sami dillerinden olan Amharca, ondan sonra en çok kullanılan Sami dilidir.

Etiyopya Gezilecek Yerler Üzerine Tavsiyeler

Afrika Kıtasının En Büyük Pazaryeri Addis Mercato

Addis Mercato, ülke içinde “Afrika’nın en büyük pazarı” olarak adlandırılır. Gerçekten de bu Pazar oldukça büyüktür. Alışveriş yapmak veya hediyelik eşya almak için ülkenin başkenti Addis Ababa’nın bu pazarı değerlendirilebilir. Pazarda satılan hediyelik eşyaların tamamına yakını el sanatı ürünlerinden ve yerel eşyalardan oluşmaktadır. Yere serilmiş örtüler üzerinde, araba bagajlarında ya da el arabaları içinde satılan pek çok ilginç eşya bulmanız mümkündür.

Bölgeye özgü baharatlar, meyve, sebze ve erzak başta olmak üzere, geleneksel kıyafetlere varıncaya kadar pazarda her türlü ihtiyaç bulunabilir. Etiyopyalıların kullanmakta olduğu eşyaları ve çoğunlukla tükettiği gıdaları merak edenler için Addis Mercato canlı bir vitrin olacaktır.

Etiyopya Gezilecek Yerler: Yerel Mimarinin Farklılığını Yansıtan Entoto Maryam Kilisesi

Entoto Maryam Kilisesi’nin ilk dikkat çeken özelliği, Avrupa’daki ya da dünyanın diğer ülkelerindeki kiliselerden farklı bir mimariye sahip oluşudur. Son derece mütevazı bir kilise olmasının yanında mavi renkli ahşap sütunları ve rengarenk panjurları çok dikkat çekicidir.

Etiyopya’nın En Güzel Dinî Mekanlarından Kutsal Üçlü Katedrali

Kutsal Üçlü Katedrali ya da turistlere tanıtılan adı ile Holy Trinity Cathedral, ülkedeki tüm dinî yapıların mütevazı seviyede olmadığını göstermektedir. Etiyopya gezilecek yerler listesinde, Avrupa tarzı yapıları en fazla çağrıştıracak yer burası olabilir. Boyutları biraz küçük olsa da kilisenin vitraylarını görmek için her yıl binlerce turist buraya gelmektedir.

İncil’de Anlatılanları Duvarlarına Yansıtan Azwa Mariam Manastırı

Azwa Mariam Manastırı’nın duvarlarında, İncil’deki pek çok olay resmedilmiştir. Fotoğraf tutkunlarının sıklıkla ziyaret ettiği bu manastırın duvarlarında İsa Mesih’in öğrencisi Yahuda tarafından ihanete uğratılması ve tutuklanması, çarmıha gerilmesi, kıyamet günü dünyaya gelerek kötülüğü sonsuza dek ortadan kaldıracak olması gibi pek çok olaya dair resimler mevcuttur.

Addis Ababa’nın Yeşil İbadethanesi Enver Camii

Etiyopya’nın dini yapısı Hristiyanlık ile Müslümanlıktan da beslenir. Ülkedeki teistlerin (din inancına sahip olanların) yaklaşık olarak yüzde 60’ı Hristiyanken yüzde 40’ı ise Müslümandır. Başkent Addis Ababa’nın merkezinde yükselen Enver Camii ise bölgenin en çok ziyaret edilen camilerindendir. Etiyopya gezilecek yerler arasında olan caminin dış cephesinde canlı yeşil rengin baskın olduğu görülür. Renkli ibadethaneleri ile dikkat çeken Etiyopya, farklı kültürlerin buluştuğu ülkelerdendir.

Tekne Turu İçin Ülkenin En Elverişli Sularından Olan Tana Gölü

Tana Lake, suya kadar uzanan gür yeşilliklerin bulunduğu kıyılara sahiptir. Suların dalgasız olması, bu gölde yapılan tekne turlarını güzelleştiren bir detaydır. Yemyeşil ormanlık alanları seyrederek tekne turlarının keyfini çıkarmak isteyenler, Etiyopya’da gezilecek yerler listesinde buraya da yer vermelidir.

Etiyopya Gezilecek Yerler Listesinin En Anlamlı Mekanlarından: II. Menelik Anıtmezarı

1.Menelik, 1844–1913 yılları arasında yaşamış olup 1889 yılı itibariyle tahta çıkarak ölüm tarihine kadar ülkeyi yönetmiştir. Bu hükümdar, kahramanlıkları dolayısıyla ülkenin en büyük kültürel değerlerindendir. The Mouseloum of Menelik II adıyla ziyarete açık olan bu anıtmezar Etiyopyalılar için çok önem taşımaktadır.

1891’den 1896 yılına kadar bölgeyi işgal etmeye uğraşan İtalyanlar, II. Menelik idaresinde bulunan Habeşistan (Etiyopya) Krallığı’nın büyük direnciyle baş edememişlerdir. Dolayısıyla II.Menelik’in direnişi, bağımsızlık mücadelelerinin tarihi açısından da büyük bir örnek durumundadır.

Etiyopya Vize İstiyor Mu?

Etiyopya gezilecek yerler açısından kültürel anlamda pek çok seçenek sunan bir ülkedir. Bununla birlikte Türkiye’den Etiyopya’ya seyahat edecek olan seyahat severlerin mutlaka vize alması gerekir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *