«

Karadeniz’in şirin illerinden biri olan Erzincan, köklü bir geçmişe sahip olmasına karşın yeterince gelişme gösterememiş şehirlerimiz arasındadır. Erzincan gezilecek yerler arasında tarihi yapılarla birlikte, Karadeniz bölgesinin doğal güzelliklerini de kısmi olarak görebilirsiniz.

Erzincan Gezilecek Yerler Listesi

Doğu Karadeniz kesiminde yer aldığı gibi İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güney Anadolu illeri ile komşu olan Erzincan gezilecek yerler listenizde, aşağıdaki noktalara yer vererek daha iyi bir deneyim yaşayabilirsiniz;

Kemah Kalesi

Kemah Kalesi, Erzincan’ın Kemah ilçesinde bulunan tarihi önemi yadırganamaz bir kaledir. Tarihi Hitit ve Urartu dönemine dayanmaktadır. Kayalık bir alanda yapılmıştır, etrafı surlarla örülmüştür. Kemah Kalesi’nin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese bile tahmini olarak milattan önce 3000’li yıllarda yapılmıştır. Bu da demek oluyor ki tarihi taş devrine kadar uzanmaktadır.  Birçok medeniyetin hüküm sürdüğü Kemah ilçesinin simgesidir. Urartular, Bizanslar, Persler vb. topluluklar Kemah’ta hüküm sürmüştür. Oldukça etkin bir savunma noktası olarak savaşlarda kullanılmıştır. Yavuz döneminde Türk hakimiyeti altına girmiştir.

Kemah Kalesi turistik olarak da bir cazibe merkezidir. Dünyanın her yerinden tarih tutkunları bu noktaya gelip antik havayı tatmaktadırlar. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesine konu olan bu kale, Evliya Çelebi tarafından “Erzincan’da eşi benzeri olmayan kale” olarak nitelendirilmiştir. Mimari yapısı oldukça dikkat çekicidir. Heybetli görünümü, kayalıkların üzerindeki güven veren bir kale imajı çizmektedir. Karşıdan bakıldığında gökyüzü ile birlikte mükemmel bir görünüm vermektedir. Erzincan’ın en önemli turistik noktalarından biridir. Binlerce turist yıl içerisinde Kemah Kalesi’ni ziyarete gelmektedir.

Oltukbeli Gölü

Erzincan’ın en önemli gölüdür. Otlukbeli ilçesinde yer alır. Yaz turizminde önemli bir cazibe noktasıdır. Piknik alanı şeklinde kullanılır ve aileleri ağırlar. Kuş sesleri, mükemmel bir manzara ve temiz havası orayı çekici kılmıştır. 6 bin kilometre kare üstünde bir yüzölçümüne sahiptir ve derinliği 19 metredir. Masmavi görünümüyle fotoğrafçılar için kaçırılmaması gereken bir alandır.

Abrenk Kilisesi

Erzincan’ın Tercen ilçesinin Üçpınar köyünde bulunan tarihi kilise, özellikle yabancı turistlerin Erzincan gezilecek yerler listelerinde yer almaktadır. 1854 yılında inşa edilen bu kilise motifleriyle, yapısıyla adeta bir sanat eseridir. Din turizmi için de önemli bir yere sahiptir. Kilisede bulunan 1100’lü yıllardan kalma dikili taşlar da tarihi olarak büyük öneme sahiptir. Eski bir Ermeni Manastırı’dır. Tüm bu özelliklerine rağmen bakım konusunda eksiklikleri vardır. Bakımının daha sık yapılmasıyla daha çok ziyaretçi kabul edecek ve daha çekici bir yer haline gelebilecektir.

Kadıgölü

Erzincan’ın Kemah ilçesinde bulunur. İlçenin en ünlü camisi olan Orta Camiine yakın bir mevkide yer alan Kadıgölü gerek konumu gerek güzellikleri bakımından dikkat çeker. Mavi ile yeşilin kavuştuğu bu gölde birçok yeraltı suyu kaynağı ve soğuk su kaynağı bulunmaktadır. Oldukça dingin bir ortam olan Kadıgölü, huzur bulmak isteyen vatandaşlar tarafından tercih edilen bir yerdir.

Karanlık Kanyon

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde bulunan Karanlık Kanyon, dünyanın en büyük kanyonlarından biridir. Rafting gibi pek çok su sporu için elverişlidir. Ülkenin dört yanından gelip Karanlık Kanyonu gören turistler vardır. Etrafındaki dinlenme tesisleri, piknik alanları orayı daha da ilgi çekici hale getirmektedir. Kanyon Karasu Nehri tarafından oluşturulmuştur. Munzur Dağı’nın Erzincan tarafı üzerinde kurulu olan bu kanyon Erzincan’ın en çekici yerlerinden birisidir.

Munzur Dağı

Genellikle Tunceli ile özleştirilen Munzur Dağı’nın bir kısmı Erzincan’ın güney kısmında yer almaktadır. Yeşilliğiyle ve temiz havasıyla görülmesi gereken bir yerdir. Üstünde akan akarsuları da yeşile mavi eklemiş ve mükemmel bir manzarayı ortaya çıkartmıştır.

Girvelik Şelalesi

Serin havası, güzel manzarası ve piknik alanlarıyla ön plana çıkan Girvelik Şelalesi, Girvelik köyünde bulunmaktadır. Kış aylarında buz tutan Şelale o zaman da çok güzel bir manzara sunmaktadır. Birçok bitkiyi yanında bulundurur ve güzel kokularla, ağaçların gölgesinde unutulmaz anlar yaşatabilir. Fotoğrafçılık için de oldukça uygun bir noktadır. Turist potansiyeli gayet yüksektir ve her yıl binlerce kişiyi misafir etmektedir. Bu alanda birçok lokanta bulunmaktadır ve acıkıldığı zaman alabalık yenilebilmektedir.

Erzincan Gezilecek Yerler: Köroğlu Mağarası

Erzincan’ın Refahiye ilçesinde yer almaktadır. Köroğlu Mağarası’nın Köroğlu’nun kır atına ait olduğu söylenegelmektedir. Mağarada oturulacak alanlar mevcuttur.

Ergan Kayak Merkezi

Kış aylarında şehre geldiyseniz, Yaylabaşı beldesinde bulunan kayak merkezine Erzincan gezilecek yerler listenizde yer verebilirsiniz. Saatte üç bine yakın insana ev sahipliği yapabilme kapasitesiyle ülkenin en önemli kayak merkezlerinden biridir. Teleferikle manzara izlenme şansı vardır. Kış turizmi için önemli bir cazibe merkezidir. Etrafındaki oteller, moteller, pansiyonlar da misafirleri için kalacak yer sağlamaktadırlar.

Türkiye’deki en modern kayak merkezlerinden biri olan Ergan kayak merkezi, 2600 metreye yakın bir yüksekliğe sahiptir. Çocuklar için ve yetişkinler için kayak yapılabilecek yerler mevcuttur. Munzur Dağı’nın eteklerinde kurulmuştur ve temiz hava alıp spor yapmak isteyenler için harika bir eğlence merkezidir.

Ekşisu Kaplıcası

Ekşisu Kaplıcası, merkez ilçesinde bulunan, termal suları ile sağlık turizmi için önemli bir yere sahip kaplıcadır. Magnezyum gibi birçok mineral içeren sularının sıcaklığı 30 derecenin üstündedir. Romatizmal hastalığı olanlar, cilt problemi ve solunum problemi çekenler buraya gelip şifa bulmayı amaçlarlar.

Çadırcı Hamamı

Tarihi bir hamam olarak karşımıza çıkmaktadır Çadırcı Hamamı. 1548 yılında Erzincan’ın kanaat önderlerinden Şeyh Ahmet bin Mahmut tarafından yapılmıştır. Şu anda kullanıma açık olmamasına rağmen tarihi dokusunu kaybetmemiştir ve ziyaretçi çekmeye devam etmektedir. Hamam mimarisinde Osmanlı esintileri fark edilebilmektedir.

Taşçı Hamamı

1800’lü yılların başlarında Osmanlı Döneminde yapılmıştır. 1939 büyük Erzincan depreminde hasar görüp kullanılamaz hale gelmiştir. Fakat 2010 yılında restore edilmiş ve kullanıma açılmıştır.

İsmet İnönü Heykeli

Şehrin içinde bulunan bu heykel duygusal bir heykeldir. Ratip Aşir Acudoğlu tarafından yapılmıştır. 1939 yılında gerçekleşen 7.9’luk büyük Erzincan depremi sonrası İnönü Erzincan’a gelmiştir. Yeniden yapılan Erzincan şehrinde İsmet İnönü’ye sarılıp ağlayan bir kadın bu heykelde gösterilmiştir. Erzincan deprem anıtının en üstünde bulunan ve valiliğin önünde bulunan bu heykel görülmeye değerdir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *