Emirates yılda 500.000 kilogramdan fazla plastik ve camı geri dönüştürüyor

«

Emirates, uçakta atılan şişeleri yeniden değerlendirilmek üzere toplayarak 2022 yılı boyunca 500.000 kilogramdan fazla plastik ve camı geri dönüştürdü. 500.000 kilogram yaklaşık olarak Emirates’in amiral gemisi A380 model uçaklarının tam yüklü haline denk gelmektedir.

Dubai’ye varan her uçuşta, Emirates Kabin Ekibi cam ve plastik şişeleri Dubai‘deki bir geri dönüşüm tesisine gönderilmeden önce hızla ayırmak için hummalı bir çalışma gerçekleştiriyor. Cam rengine göre ayrılıyor ve eziliyor. Yeniden eritilmeye hazır olan bu “kırıntı” veya geri dönüştürülmüş cam, daha sonra BAE’deki cam üreticilerine yeni şişelerin toplu karışımlarına dahil etmeleri için gönderiliyor. Plastik şişeler temizlenip, pullar halinde doğranıp, topak halinde eritiliyor ve diğer plastik ürünlerin yapımında kullanılmak üzere için üreticilere gönderiliyor. Sonuç olarak, Emirates ve Emirates Flight Catering, her yıl binlerce kilogram cam ve plastiği çöp sahasından kurtarıyor.

Uçakta cam ve plastik geri dönüşüm girişimi, çevre bilincine sahip Emirates Kabin Ekibi tarafından 2019 yılında, düzenli web seminerleri ve etkinliklerin bir parçası olarak önerildi. Teklif olumlu karşılandı ve haftalar içinde uygulandı.

Emirates’in plastiğin yeniden kullanılmasına veya mümkün olduğunda sürdürülebilir malzemelerin kullanılmasına odaklanan başka girişimleri de var;

Geri dönüştürülmüş plastikten üretilen Emirates battaniyeleri

Son altı yıldır Emirates, uzun mesafeli uçuşlarda Economy yolcularına geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılmış rahat ve sürdürülebilir battaniyeler sunuyor. Yumuşak ve sıcak tutan battaniyeler, 28 adet geri dönüştürülmüş plastik şişeden yapılmaktadır. Şişeler, ipliğe dönüştürülmeden önce plastik yongalar halinde parçalanarak bir yapağı malzemesi oluşturuluyor. İnce iplik daha sonra yumuşak battaniyeler halinde dokunuyor. Girişimin başlatılmasından bu yana geçen altı yıl boyunca, Emirates battaniyeleri 95 milyondan fazla plastik şişenin çöp sahasına gitmesini engelledi. Havayolu endüstrisindeki en büyük sürdürülebilir battaniye programı olarak, geri dönüştürülmüş polietilen tereftalat (rPET) kullanan üretim süreci de enerji emisyonlarını yaklaşık %70 oranında azaltmaktadır.

Sorumlu kaynak kullanımına öncelik verilmesi

Sorumlu bir şekilde tüketmek, tedarikçi davranış kurallarına çevresel bir gereklilik yerleştiren ve tasarım aşamasından itibaren ürünlerin tüm yaşam döngüsünü dikkate alan Emirates için önemli bir çevresel odak alanıdır. Örneğin, ahşap çay ve kahve karıştırıcıları, kâğıt pipetler ve uçak içi poşetler, sorumlu bir şekilde işletilen ormanlardan elde edilen ahşap ve kağıt kullanılarak yapılmaktadır.

Sürdürülebilir malzemelerden üretilen Emirates çocuk oyuncakları

Emirates’in en genç yolcuları için, havayolunun ücretsiz oyuncak çantaları, bebek bakım setleri ve pelüş oyuncakları da geri dönüştürülmüş plastik şişelerden ve diğer sürdürülebilir malzemelerden üretiliyor. Bel çantaları, silindir çantalar ve sırt çantaları, belirli yaş grupları dikkate alınarak tasarlanmış ve %100 geri dönüştürülmüş plastik şişelerden üretilen bir iplikten yapılmaktadır. Her bir Emirates çocuk sırt çantası, 5,5 adet geri dönüştürülmüş plastik şişeden ve her spor çantası 7 adet geri dönüştürülmüş plastik şişeden yapılmaktadır. Emirates çocuk çantalarının üretimi, bugüne kadar 8 milyon plastik şişeyi çöp sahasından kurtardı.

Yeniden kullanılabilir Emirates uçak içi seyahat kitleri

Emirates’in Premium Economy ve Economy Class seyahat kitleri, uzun mesafeli uçuşlardaki yolcular için hediye olarak verilir ve doğanın dört temel unsurunu (ateş, su, toprak ve hava) temsil eden tasarımlara sahiptir. Seyahat kitleri yeniden kullanılabilir ve toksik olmayan soya bazlı mürekkeple baskısı yapılmış kraft kâğıttan üretilmektedir. İçindekiler, çevre dostu malzemelerden üretilmiş dayanıklı seyahat malzemeleri içermektedir. Diş fırçası, buğday samanı ve plastik birleşimi bir malzemeden; çorap ve göz bandı, geri dönüştürülmüş plastik türü olan rPET’ten üretilmektedir. Ağız bakım seti, çorap ve göz bandı için kullanılan ambalaj ise yüzde 90 pirinç kağıdından yapılmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *