Ege Bölgesi Basının Gözdesi

MTM araştırmasına göre, Bodrum en çok konuşulan tatil beldesi olurken, Cunda en az konuşuldu.

«

En Çok Konuşulan Tatil Beldeleri: Bodrum ve Çeşme! Ege Bölgesi Basının Gözdesi!

Medya Takip Merkezi (MTM), Türkiye’de en çok konuşulan tatil beldelerini araştırdı. Sonuçlara göre, Bodrum en çok haberleştirilen tatil beldesi olurken, Cunda en az konuşulan yer olarak kaydedildi. İşte bu araştırmanın detayları…

Tatil Sezonunun Başlangıcı ve Medya Yansımaları

Eğitim-öğretim yılının Kurban Bayramı ile birleşmesi, pek çok kişiyi tatil beldelerine yönlendirdi. Hem yerli hem yabancı turistler bu beldelere akın etti. Tatil bölgelerinde yaşanan fiyat artışları ve bu bölgelerdeki işletmelerle ilgili sorunlar, medya organlarının da dikkatini çekti. Tatil dönemindeki bu hareketlilik medyada geniş yer buldu.

Bodrum ve Çeşme Zirvede, Cunda ve Bozcaada Sakin

MTM, 10 binden fazla yazılı basın, TV, internet ve sosyal medya mecrasında yaptığı taramalarla en çok haberleştirilen tatil beldelerini belirledi. 16 Haziran – 23 Haziran tarihleri arasında Bodrum, 4 bin 268 haberle en çok konuşulan tatil beldesi oldu. Eskiden ünlü isimlerin tatil haberleriyle gündeme gelen Bodrum, artık daha çok işletmelerin fahiş fiyat uygulamaları ve trafik sorunları gibi konularla öne çıkıyor.

İzmir’in gözde tatil beldesi Çeşme ise 4 bin 164 haberle ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırada ise 2 bin 962 haberle Muğla’nın popüler tatil beldesi Marmaris bulunuyor. Antalya ve çevresindeki tatil beldeleri ise listede daha az yer buldu. Marmara Bölgesi’nden Cunda ve Bozcaada, listenin son sıralarında yer aldı.

Muğla’nın Hakimiyeti

Datça, Fethiye, Marmaris ve Bodrum gibi birçok popüler tatil beldesine ev sahipliği yapan Muğla, 10 bin 319 haberle en çok konuşulan tatil illeri listesinin zirvesinde yer aldı. Muğla, tek başına İzmir, Antalya, Aydın, Çanakkale ve Balıkesir’in toplamından daha fazla haberde yer buldu. Bayram tatilinde Muğla’ya bağlı beldelerden Yunan adalarına gitmeye çalışanların oluşturduğu yoğunluk ve vize sorunları, Muğla haberlerindeki artışın ana nedenleri arasında yer aldı.

İzmir ikinci, Antalya üçüncü, Aydın dördüncü sırada yer alırken, Çanakkale ve Balıkesir listenin son sıralarında yer aldı.

Medya İlgi Alanları

Araştırma sonuçlarına göre, tatil haberlerine en fazla ilgi gösteren mecra elektronik medya oldu, en az ilgi gösteren ise yazılı basın olarak kaydedildi.

Ege Bölgesi Basının Gözdesi

Medya yansımalarında en çok yer bulan tatil beldeleri bölgesel dağılım açısından incelendiğinde, Ege Bölgesi (Muğla, Aydın ve İzmir) 16 bin 644 haberle toplam tatil haberlerinin %83’ünü oluşturdu. Akdeniz Bölgesi (Antalya) 2 bin 821 haber ve %14 yansıma oranı ile ikinci sırada yer aldı. Marmara Bölgesi (Balıkesir ve Çanakkale) ise 561 haber ve %3 yansıma oranı ile üçüncü sırada bulundu.

Tatil beldelerinin medyada yer alma biçimindeki değişimin, uzun vadede tatilcilerin tercihlerini nasıl etkileyeceği ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *