«

Eğlence ve parti amaçlı seyahatlerin en sevilen ve tercih edilen şehri Amsterdam; müzeleri, doğal güzellikleri ve gece hayatı ile her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Amsterdam’a seyahat etmeyi planlıyorsanız Amsterdam gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler yazımız size gezi rehberi olacaktır.

Elbette bu güzel şehirde, bizlerin değindiği yerlerden çok daha fazla gezilecek yer var. Biz sadece size fikir vermek için en sevilen yerler kadar, çok fazla popüler olmayan ama Amsterdam’ı tam olarak yansıtan yerlere de değinmeye çalıştık. Hep beraber, Amsterdam sokaklarında dolaşmaya başlayalım!

Amsterdam Gezilecek Yerler

Ücretsiz Yürüyüş Turuna Katılabilirsiniz

Amsterdam gezilecek yerler kadar çeşitli aktiviteler ile de ziyaretçilerine keyifli imkanlar sunar. Bunlardan biri de ücretsiz yürüyüş turlarıdır. 2 veya 3 saat süren bu turlar ile şehirde keyifli bir gezintiye katılabilir ve bu güzel şehri tanıyabilirsiniz. Rehberiniz bu turda sizlere Amsterdam tarihi ile ilgili bilgiler de veriyor.

Gezgin’in Notu: Yürüyüş turu ücretsiz olsa da tur sonunda rehbere bir miktar bahşiş bırakmak gerekiyor.

Van Gogh Müzesi’ni Ziyaret Edebilirsiniz

Bu müze, Van Gogh’un en iyi eserlerinin çoğuna ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Van Gogh’un tüm dünyadaki eserlerinin en geniş koleksiyonunun olduğu yer olarak da biliniyor. Müzede ayrıca Monet, Manet ve Matisse gibi dönemin diğer ünlü sanatçılarının eserlerini de görebilirsiniz.

Amsterdam Gezilecek Yerler Arasında Sessiz Bir Hazine

Joordan

Joordan, Amsterdam gezilecek yerler arasında adeta sessiz bir hazine gibi ziyaretçilerini bekleyen bir yerleşim yeridir. Halen şehrin en çok gözden kaçan bölgelerinden biri olan yerleşim yeri, mağazalar ve butikler, barlar, publar ve popüler restoranlarla doludur. Aynı zamanda Rembrandt’ ın hayatının son yıllarında yaşadığı şehir bölgesidir.

Kanal Turuna Katılabilirsiniz

Amsterdam, manzaralı su ulaşım kanalları sayesinde daha da güzelleşen bir şehirdir. Şehri yeni bir bakış açısı ile görmek için kanal turu yapabilirsiniz. Su yolları boyunca seyahat edebileceğiniz büyük tur tekneleri ile ulaşım sağlayan pek çok tur bulunmaktadır.

Anne Frank Evi’ni Ziyaret Etmeye Ne Dersiniz?

Ziyaret etmek için önemli bir yer olsa da aynı zamanda biraz da kasvetli bir havası vardır. Anne Frank Evi’ni her yıl binlerce kişi ziyaret eder, bu nedenle hemen belirtelim, çok kalabalık olabiliyor. İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenlerden biri olan Anne Frank ,bir Hollanda Yahudi’siymiş ve toplama kamplarına götürülmeden önce kendi ailesi ve başka bir aile ile bu evde kalmış. İki aile, 25 ay burada gizlenmeye çalışırken Anne Frank’de bir yandan günlük yazıyormuş. Savaş sonrası bu evde bulunan günlükleri ise kitap haline getirilmiş.

Rijksmuseum’ u Amsterdam Gezilecek Yerler Listenize Ekleyebilirsiniz

1798 yılında kurulan Rijksmuseum, Van Gogh Müzesi’nin hemen yanında bulunan bir sanat ve tarih müzesidir. Yakın zamanda yenilenen müzede, ünlü “The Night Watch” tablosu da dahil olmak üzere kapsamlı bir Rembrandt koleksiyonu bulunuyor.

Kalabalıktan Oosterpark’ ta Uzaklaşabilirsiniz

Kalabalıktan uzaklaşmanız gerekiyorsa Oosterpark’a gidin. Şehir merkezinin doğusunda rahatlatıcı bir yeşil alandır ve uzanmak ve güneşli bir günün tadını çıkarmak için mükemmeldir. 1863’te köleliğin kaldırılmasına ithafen yapılan Ulusal Kölelik Anıtı gibi birçok heykel ve anıtı görebileceğiniz, oyun alanları, göletler ve piknik alanları olan Oosterpark’ tan ayrılmak istemeyebilirsiniz.

Red Light Bölgesi’nde Dolaşabilirsiniz

Amsterdam’ın belki de en çok bilinen yerlerinden biri olan Red Light Bölgesi, halen turistik bir cazibe merkezi olmayı sürdürmektedir. Gündüzleri oldukça sakin ve sessiz olsa da, geceleri bu bölgede alkollü içecek sınırı kolaylıkla aşılabildiğinden biraz daha ihtiyatlı olmakta fayda var.

Red Light Districkt

Siyah kırmızı ışıklar ile aydınlatılmış 300 tane tek odalı kabinden oluşan ara sokakta yüzlerce seks işçisi çalışıyor.

Lale Müzesi

Hollanda, muhteşem laleleri ile ünlü bir ülkedir. Elbette Amsterdam’a kadar gelmişken bir Lale Müzesi ziyareti yapılmazsa seyahat tamamlanmış sayılmaz. Amsterdam’da lale satışı da yapılan bir dükkan içerisinde kurulmuş Lale Müzesi, küçük olmasına rağmen pek çok ziyaretçiyi ağırlamaktadır ve lalenin ülke için önemini anlatabilecek en güzel yerdir.

Amsterdam Tarih Müzesi

Amsterdam’ın tarihi dokusuna dokunabileceğiniz ve yaşayabileceğiniz Amsterdam Tarih Müzesi’nin gezilecek yerler listenizde yer almasını özellikle tavsiye ediyoruz. Çok sayıda eserin olduğu müzede ayrıca, harita ve resimleri yansıtan multimedya ekranları ile görsel bir şölen de yaşanıyor. Müzeyi ziyaret edenlerin yorumlarına baktığınızda bu müzenin dünya üzerindeki en iyi tarih müzelerinden biri olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Fotografiemuseum Amsterdam

Fotografiemuseum Amsterdam, bir fotoğraf müzesidir ve inanılmaz resimlerden oluşan muhteşem bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin merkez tarafında olmasına rağmen çok ziyaretçisi yoktur. Biz, Amsterdam’a gittiğinizde bu müzeyi mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. 2001’de açılan müze, sürekli değişen dört sergiden oluşuyor.

Noord

Son yılların en fazla turist çeken alanlarından biri olan Noord, merkez bölgeler ile kıyaslandığında ucuz tatil yapabileceğiniz bölgelerden biridir. Yeni barların ve restoranların açılması ve eski sanayi bölgelerinin ıslah edilmesi ile yeşil alan açısından da zenginleşen bölge oldukça canlı fakat merkez gibi kalabalık değil. Bisiklet kiralayarak bölgeyi keşfetmeniz de mümkün.

Alternatif Sanat Turlarına Katılabilirsiniz

Amsterdam sokaklarının bazıları gerçek bir grafiti cennetidir. Hatta Amsterdam Sokak Sanatı Müzesi; sokak sanatını kullanan, topluluk temelli, çağdaş bir eko-müzedir. Bu müzede 300’ün üzerinde küçük parçalardan anıtsal duvar resimlerine kadar değişen eserler bulunmaktadır.

Amsterdam’a seyahat etmişseniz seyahat tecrübelerinizi ve gezilecek yer önerilerinizi, yorum kısmımızdan veya sosyal medya hesaplarımız üzerinden paylaşarak, bizlere ve bu şehire seyahat etmek isteyen seyahat severlere önerilerde bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *