13 Kasım Ara Tatili İçin Aileler Tatil Aramalarına Başladı

Ekim ayında otel fiyatları yükseldi!

«

13 Kasım – 17 Kasım 2023 tarihleri arasındaki birinci dönem okul ara tatili, aileleri harekete geçiriyor. Özellikle yazın son günlerini yaşadığımız bu dönemde, aileler ara tatili değerlendirmek için tatil planları yapıyorlar. Tatil dönemi yaklaşırken, otel aramaları artış gösteriyor. Neredekal.com verilerine göre, tatilcilerin en çok tercih ettiği konaklama türü her şey dahil oteller olurken, Antalya ve Muğla gibi yazlık tatil bölgeleri popüler hale geliyor.

Ekim ayında oda fiyatları %90 artarak 1.287 TL’den 2.444 TL’ye yükseldi. Bu, 2022 Ekim ayına göre %90’lık bir artış anlamına geliyor. Ankara otellerinde ise oda fiyatları %305 artışla en fazla artanlar arasında yer alıyor. İzmir ve Çanakkale ise sırasıyla %147 ve %102’lik artışlarla dikkat çekiyor. Bu fiyat artışlarının arkasında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın kültürel turizm açısından etkili olduğu gözlemleniyor. Özellikle Ankara, İzmir ve Çanakkale, bayram kutlamaları ve ziyaretler için önemli destinasyonlar olduğundan, bu bölgelerdeki talep artışları oda fiyatlarına etki ediyor.

Bungalovlar, sonbahar ve kış dönemlerinde tatilciler arasında en popüler konaklama seçeneği haline geliyor. Neredekal.com verilerine göre, 2023 Ekim ayında tatil aramalarında bungalovlar en çok aranan konaklama türü oluyor. Pansiyonlar ve her şey dahil oteller ise ikinci sırada geliyor. Bungalovlar, farklı bütçelere hitap eden ve çeşitli konaklama seçenekleri sunan bir tercih olarak öne çıkıyor. Özellikle Sapanca bölgesinde, İstanbul’a yakınlığı nedeniyle hafta sonu tatilleri için ideal bir seçenek sunuyor.

2023 Ekim ayında tatilcilerin en çok aradığı bölgeler arasında Nevşehir – Kapadokya ilk sırada yer alıyor. Fethiye, Bodrum, Sapanca ve Kaş da sırasıyla en çok aranan destinasyonlar arasında bulunuyor. Yaz sezonunun sona ermesine rağmen tatilciler, tatil planları yapmaya devam ediyor. Erken rezervasyon dönemi öne çekildiğinden, turizm sektöründe yeniden canlanma bekleniyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *