«

İnsanlık tarihinin en eski hayallerinden biri uçmaktır. Tarih, Leonardo da Vinci, Hezarfen Ahmed Çelebi ve Wright kardeşler gibi çılgın bilim adamlarıyla doludur. Teknoloji ve uçaklar sayesinde uçmak artık oldukça yaygın bir aktivite haline geldi. Ancak rüzgârı havada hissederek süzülmek başka bir hikâye. Bu duyguyu yaşamanın en iyi yolu yamaç paraşütü. Bu yazımızda, Türkiye’de yamaç paraşütü yapılacak en iyi yerler nelerdir? Sorusuna yanıt verdik.

Yamaç Paraşütü Yapılacak En İyi Yerler

Abant / Bolu

THK tarafından uçuş eğitimi için en uygun alan olarak belirlenen Abant, özellikle başarılı bir şekilde tasarlanmış yer mühendisliği ile sporcuya pratiklik sunuyor. Abant manzarası ise kesinlikle büyüleyici bir yerdir. Abant’ta yamaç paraşütçüleri, deniz seviyesinden 65-125 metre yükseklikteki tepelerden yayla çayırlarına inebiliyor. Deniz seviyesinden 450m ile 750m arasındaki tepelerden uçuşlar ise Samat ve Örencik köylerinin arazisinde son buluyor. Abant kuzey, kuzeybatı, güney ve güneybatı yönlerinden rüzgâr alır ve başlangıç seviyesinden uzman seviyesine kadar her seviyeye uygundur.

Dinamit Tepesi, Pamukkale, Denizli

Bütün sene boyunca yamaç paraşütü heyecanını yaşamak isteyen sporcuların ilk tercihi Denizli’de bulunan Dinamit Tepesi’dir.  Pamukkale, bölgenin çok turistik olması ve 300 metre yüksekliğindeki Dinamit Tepesi’nin her seviyeden yamaç paraşütçülerini çekmesi nedeniyle gelişmiş ulaşım olanaklarına sahiptir. Buradan hareket ettikten sonra Traverten girişindeki yamaca veya helikopter pistine iniş yapabilirsiniz. Yakındaki antik kent de manzaraya inanılmaz bir eğlence katıyor.

İnönü C Tepesi, Eskişehir

Türk Hava Kurumu’ndan (THK) yamaç paraşütü eğitimi almak istiyorsanız Eskişehir merkeze 36 km uzaklıkta bulunan THK İnönü Eğitim Merkezi’ne başvurabilirsiniz. Burası başlangıç eğitimi almış pilotlar için uygundur. Amatör yamaç paraşütü pilotu iseniz 130 metre yüksekliğindeki İnönü C Tepesi’nde eğitim alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca burada THK tarafından yamaç paraşütü şampiyonaları düzenleniyor. İnönü C Tepesi, İnönü Eğitim Merkezi çevresinde konaklama merkezleri bulunuyor. Uzun süreli bir eğitim düşünüyorsanız yakındaki otellerde rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Nemrut Dağı, Adıyaman

2.200 metre yükseklikten yamaç paraşütü deneyimi sunan Nemrut Dağı hem profesyonel hem de amatör sporcular için uygundur. Şehirdeki Maceracılar Doğa Sporları Kulübü belirli zamanlarda etkinlikler düzenliyor. Nemrut Dağı’nda yamaç paraşütü yaparken Atatürk Baraj Gölü’nden Adıyaman’a, Kahta’dan Şanlıurfa’ya kadar geniş bir alanı görme imkanına sahipsiniz.

Munzur Dağları, Ergan, Erzincan

Yamaç paraşütü konusunda en popüler yerlerden olan bir diğer yer ise Munzur Dağları’dır. Erzincan Belediyesi ve Munzur Fırat Doğa Sporları tarafından düzenlenen turistik etkinliklerin yanı sıra burada bahar aylarında yamaç paraşütü şenliği düzenleniyor. Munzur Dağları, her seviyeden sporcunun pistlerinin bulunduğu Erzincan şehir merkezine sadece 7 km uzaklıktadır. Amatörlerin 1.300 ile 1.500 metre arasında uçabileceği tepelerin yanı sıra profesyonel yamaç paraşütçüleri ise 3.250 metre yükseklikte uçma deneyimi yaşayabilirler.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *