«

Tekerlekli sandalye kullanıcısının vücut yapısına, hareket yetisine, sandalye üzerinde geçireceği zamana ve sandalyenin nerede kullanılacağına bağlı olarak tercih edilmelidir.

Manuel tekerlekli sandalye ve Akülü Sandalye olarak iki genel kategoriye ayrılır. Biz bu yazımızda manuel modellere dair detaylı bilgilendirme yapacağız.

Her şeyden önce tekerlekli sandalye gündelik yaşama pratiklik ve konfor katmalıdır; oturma genişliği, derinliği, sırt yüksekliği vb. özellikleri kişiye uygun olmalıdır.

Özellikleri İtibarı ile Dört Ana Gruba Ayrılır

1- Aktif sandalye: Her kullanıcının sahip olması gereken, her ölçüsü ve her özelliği kullanıcısına uygun şekilde imâl edilen, ekstra hafif, maksimum kolay sürüş ve dengeye sahip modellerdir.

2- Klasik, kişiselleştirilebilir sandalye: Gündelik yaşamda sürekli ya da kısmen sandalye kullanan kişilerin hareket yetilerine ve vücut ölçülerine uygun olarak tercih edilmesi gereken modellerdir. Kişinin ölçülerine ve hareket yetisine uygun olmalıdır.

3- Konforlu, ekstra özellikli sandalye: Hareket kısıtlılığının fazla, dolayısıyla oturma desteğinin ve konforunun da ona uygun olarak maksimum olması gereken modellerdir. Oturma açısı, sırt açısı, diz açısı, sırt yüksekliği, oturma derinliği vb. tüm özelliği kişiselleştirilebilen modellerdir.

4- Transfer amaçlı sandalye: Üzerinde çok uzun vakitler geçirilmeyecek, katlandığında minimum yer kaplayan, pratik modellerdir.

Doğru sandalye seçiminin yapılabilmesi için  uzman desteği şarttır. Postürü ve sürüş kalitesini yetkinlikle değerlendirecek bir uzmanın olmadığı durumlarda doğru sandalye tercih etmek kullanıcının deneyimi ile sınırlı olur. Bu özellikle yeni tekerlekli sandalye kullanacak kişiler olduğunda bir riske yol açar.

Ayrıca sandalye mutlaka denenerek alınmalıdır. Dünyanın en iyi sandalyesi bile olsa eğer kişiye uygun değilse hiç bir kıymeti yoktur. Uzman yol göstermeli, kullanıcı deneyimleyerek kararını vermeli. Asla broşürden, internet tanıtımına bakarak sandalye satın alınmamalıdır.

Son olarak aldığınız sandalyenin teknik desteği, yedek parça stoğu çok önemlidir. En küçük vidasından, tekerinden, çamurluğundan, lastiğine kadar satıcı firmanın yedek parça stoğu yeterli olmalıdır

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *