İstanbul’un Hanları

Timurtaş Onan, İstanbul'un hanlarını ve sakinlerini konu alan "İstanbul’un Hanları" kitabını yayımladı.

«

İstanbul’un Hanları: Bir İstanbul Antolojisinin Son Halkası!

Kentsel dönüşümün hızlandığı son yirmi yılda fotoğraf ve belgesel projeleriyle tanınan Timurtaş Onan, yeni kitabı “İstanbul’un Hanları” ile Tarihi Yarımada ve Sirkeci hanlarını ve burada yaşayan insanları konu alıyor.

“Bazen sokaklarda bir müzik sesi, bir film sahnesi ya da bir şiirden birkaç satır duyarım. Fotoğraflarımdaki kişileri bazen bir roman veya film karakteriyle özdeşleştiririm. Arka sokakta bir kahvede fotoğraf çekmeden anı yaşamayı da severim,” diyen Timurtaş Onan, İstanbul’a olan tutkusunu dile getiriyor. Şehirde izini sürdüğü belli temalar üzerinde “kaybolmayı” ve vizöründen yakaladığı anlar ile hayatlara karışmayı seven sanatçı, 10 yıl süren yoğun çalışmasının ürünü olan “İstanbul’un Hanları” kitabı için de sık sık Tarihi Yarımada ve Sirkeci bölgesindeki hanları ziyaret etmiş. Bu süreçte kurduğu dostluklar sayesinde, hanların yaşamına dahil olmayı başarmış. Değişen zamana direnerek ayakta kalan bu hanlarda, ışık ve gölgenin oyun oynadığı koridorlar, avlular, loş atölyeler ve dükkanlarda yakaladığı özel anların sırrı biraz da burada gizli. Timurtaş Onan’ın İstanbul’a dair öznel ritminin bir yansıması olan bu kitap, 308 siyah beyaz kareden oluşuyor. Zamansızlık duygusu vermesi, anları en saf haliyle yakalaması, kontrastları ve tonları güçlü vurgulaması nedeniyle siyah beyazı tercih eden Onan, ortak görsel hafızamıza yeniden güçlü imgeler kazandırıyor.

İstanbul'un Hanları
İstanbul’un Hanları

İstanbul’un Hanları Bakış

Timurtaş Onan’ın fotoğrafladığı hanlar, Tarihi Yarımada’da Kapalıçarşı çevresinden başlayarak Mercan, Çakmakçılar Yokuşu, Mahmutpaşa, Eminönü’ndeki Rüstem Paşa Camii Külliyesi ve Haliç’in diğer yakasındaki Karaköy Perşembe Pazarı’na kadar uzanıyor. Anadolu’daki eski ticaret yolları üzerinde kervanları ağırlamak üzere kurulan kervansarayların şehirli versiyonu sayılabilecek bu ticaret hanları, İstanbul’un eski çarşılar bölgesinde önemli bir rol oynuyor. İlk başta değerli malların depolandığı yerler olarak kullanılan hanlar, zamanla üretim işlevini de üstlenerek ticaret erbapları kadar zanaatkarların da merkezi haline gelmiş. Özellikle altın ve gümüş ustaları, kalıpçılar, dökümcüler, sadekarlar ve kakmacılar gibi meslek sahiplerinin yoğunlaştığı bu ekosistemin parçası olan hanlar arasında; Büyük Valide Han, Büyük Yeni Han, Abud Efendi Han, Çuhacı Han, Kalcılar Han, Büyük Yıldız Han, Yaldızlı Han, Ali Paşa Hanı ve Balkapanı Han bulunuyor.

Kitabın satış noktalarını öğrenmek için sanatçının web sitesi ve sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilirsiniz: @timurtasonan

Künye

İstanbul’un Hanları / Hans of Istanbul

  • Yayın Tarihi: Mayıs 2024
  • Sayfa Sayısı: 272
  • Dil: Türkçe ve İngilizce
  • Yayıncı: Gazi Timurtaş Onan
  • ISBN: 978-625-98323-0-2
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *