Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Çocuklar için eğlenceli ara tatil: FYZoo'da macera!

«

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı: Çocuklar için Özel Ara Tatil Programı!

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, 160’tan fazla canlı türü ve 300’den fazla bitki türünü koruma altında bulundurarak 30 yıldan fazla bir süredir hizmet vermektedir. Kasım ara tatili için çocuklar için özel bir program hazırladı.

FYZoo’dan Unutulmaz Bir Tatil Programı

FYZoo, çocuklara özel olarak düzenlenen bir dizi etkinlikle ara tatili unutulmaz kılmayı hedefliyor. Canlı besleme etkinliklerinden doğa ve tasarım atölyelerine, yakından tanıyalım sunumlarından yüz boyama etkinliklerine kadar birçok eğlenceli etkinlik çocukları bekliyor.

Keşif ve Macera Dolu Etkinlikler

Çocuklar, yer yüzünün en uzun kara canlısı olan zürafaları beslemenin yanı sıra Madagaskar ormanlarının sevimli canlıları olan lemurları da elleriyle besleyebilme fırsatı bulacaklar. Ayrıca, keçi ve koi balığı besleme etkinlikleri de hem çocuklar hem de yetişkinler için keyifli bir deneyim sunuyor. Bu etkinlikler, eğlenceli ve eğitici olmanın ötesinde, canlılarla organik bir bağ kurmanıza olanak tanır ve unutulmaz anılar biriktirmenizi sağlar.

Doğa ve Tasarım Atölyeleri

Çocuklar, doğa ve tasarım atölyesi çalışmaları sayesinde doğa ile iç içe bir ortamda hayvanlar ve bitkiler hakkındaki hislerini ifade etmenin yaratıcı yollarını keşfedecekler. Bu atölyelere katılan küçük ziyaretçiler, düşünme yeteneklerini geliştirmenin yanı sıra bedenlerini kullanarak kendi eserlerini yaratma becerilerini de geliştirecekler.

“Yakından Tanıyalım” Sunumları

Çocukların büyük bir heyecanla karşıladığı etkinliklerden biri de “Yakından Tanıyalım” sunumlarıdır. Hint gergedanı, zürafa, lemur ve Afrika pengueni gibi birçok canlı, uzman bakıcılar tarafından beslenir ve özenle ilgilenilir. Ayrıca, eğitim ekibi, beslenen canlılar hakkında detaylı bir sunum yaparak çocuklara bilgi verir.

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı
Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Unutulmaz Bir Ara Tatil İçin FYZoo

Doğa ve canlıları sevenler için kaçırılmaması gereken bu etkinlikler, haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır. Ancak etkinlikler, hava koşullarına bağlı olarak değişebilir, bu nedenle ziyaret etmeden önce güncel bilgilere göz atmanız önemlidir.

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Hakkında

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, 1993 yılında Türkiye’nin ilk özel hayvanat bahçesi olarak Darıca’da kuruldu. Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği (EAZA) üyesi olan bu park, aynı zamanda Marmara Bölgesi’nde “Yaban Hayvanları Koruma ve Kurtarma Merkezi” olarak görev yapmaktadır. Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, yaban hayatını koruma misyonuyla çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda EAZA koordinasyonunda koruma ve üreme programları uygulamaktadır.

Ex-situ koruma programları, nesli tehlike altındaki canlıların doğal yaşam alanları dışında koruma altına alınarak üremelerini sağlamayı amaçlar. Bu amaçla park, 26’sı kritik seviyede olmak üzere toplamda 42 nesli tehlike altındaki canlı türünü koruma altına almıştır.

In-situ koruma programları, tehlike altındaki türleri doğal yaşam alanlarında korumayı hedefler. Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Baringo Zürafası, Hint gergedanı, Afrika pengueni, Kızıl panda, boynuzlu kuşlar ve boz ayılar gibi tehdit altındaki türler için toplamda 7 koruma projesine destek vererek doğadaki tür çeşitliliğinin korunmasına katkı sağlamaktadır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *